Češi se zlobí: Kde jsou sakra Rittig a Janoušek?!

Praha - Ještě více než o zadržené šéfce kabinetu premiéra Janě Nagyové se v souvislosti s nedávnou policejní razií na českých serverech diskutuje o kontroverzních podnikatelích a lobbistech Ivu Rittigovi a Romanu Janouškovi. Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracovala společnost Yeseter Now pod značkou MemePower.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Firma Ivo Rittiga

Nejvíce informací bylo pravděpodobně o dění kolem Nagyové, ale podle analýzy MemePower, která zkoumala 60.393 příspěvků, se o ni v diskusních fórech a na sociálních sítích diskutující v posledních dnech zajímali až na třetím místě. Nejvíce probírané bylo téma "Kdy skončí rozkrádání státu?", které zajímalo 14 procent lidí. Na druhém místě s 12 procenty byli Rittig a Janoušek a otázka, zda také byli, nebo budou zatčeni. Jména podnikatelů jsou s razií často spojována a policie prohledala jejich kanceláře a domovy, ale nezadržela je. O Nagyovou a to, že na ni byla uvalena vazba, se zajímalo přesně deset procent diskutujících.

Premiér Petr Nečas (ODS) a šéfka jeho kabinetu Nagyová nejsou ani v čele žebříčku podílu negativních komentářů. Premiér obdržel v diskusích na internetu zhruba 85 procent negativních komentářů a Nagyová nejprve také 85 procent, ale během víkendu si "polepšila" na 79 procent. "Premiér je nejčastěji spojován s přídavnými jmény slabý, hloupý a manipulovatelný. Nagyová bývá hodnocena jako bezskrupulózní, ambiciózní, zaslepená mocí, ale také jako obětní beránek či symbol nedůvěryhodnosti justice, protože její provinění si podle části veřejnosti nezasluhuje vazební stíhání," sdělili v analýze pracovníci MemePower.

1. Nová vláda ODS, TOP 09 a LIDEM s premiérem z ODS
Varianta, kterou by chtěla prosadit dosavadní koalice. To by vyžadovalo získat 101 hlasů v Poslanecké sněmovně. Nečasova vláda se však v poslední době opírala maximálně o sto hlasů. K většině by jí mohly pomoci hlasy problematických poslanců Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky. Pokud by tři dosud vládní strany daly 101 hlasů dohromady, prezident by s největší pravděpodobností parlamentní většinu respektoval a sestavením vlády pověřil toho, na kom se koalice dohodne. O funkci by stál Martin Kuba, ale zdaleka není jisté, zda by s tím souhlasily ostatní strany.

2. Předčasné volby
Varianta, která by se nejvíce líbila současné opozici. Ale též varianta, kterou koaliční politici připouštějí jako druhou nejlepší možnost. Pokud se nenajde 101 poslanců pro vládu, může se Sněmovna sama rozpustit, pokud pro to zvedne ruku 120 poslanců. To by zřejmě nastalo, protože ani ČSSD, ani TOP 09 nebo ODS nechtějí vznik úřednické vlády.

Předčasné volby považuje za nejčistší řešení i nezařazený poslanec Josef Dobeš. "Zarazilo mě zbabělé chování premiéra, který na popud ministra financí hodil paní Nagyovou přes palubu. Kdyby Nečas férově rezignoval, byla by situace jiná," řekl iDNES.cz exministr školství. Podle něj je nemožné najít vhodného kandidáta na post premiéra z řad vládní koalice.

3. Úřednická vláda
To je varianta, která by dala největší kus moci do rukou prezidenta Zemana. To se ale většině stran nelíbí, alespoň nyní. Proto je tato varianta spíše méně pravděpodobná, jakkoli by pro ni mohl prezident argumentovat třeba tím, že vyčkat na řádný termín voleb je o stovky milionů levnější.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se prodávala otrávená jablka. Řekneme vám, jestli je máte doma i vy

22.06.2018 17:17 Aktualizováno Praha - Inspektoři odhalili jablka z Polska, která obsahovala nebezpečné množství pesticidů. Od…

Požár u Bzence způsobila jiskra od vlaku, hasiči likvidují skrytá ohniska

22.06.2018 16:01 Aktualizováno Hodonín - Čtvrteční požár u Bzence na Hodonínsku si vyžádal zásah přes 150 hasičů z více než 40…

AIDS? Češi problém připouští, strach z nakažení ale příliš nemají

22.06.2018 14:58 Praha - Onemocnění AIDS v současné době považuje za problém v Česku 61 procent lidí, což je nejméně…

Česko se vzpamatovává z bouřek a vichřice, škody jdou do milionů. Počasí…

22.06.2018 08:46 Aktualizováno Praha - Čtvrteční bouřky provázené silným větrem odřízly od elektřiny až 17.000 odběratelů, škody…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama