Mráz zabil na farmě třídenní hříbě

Kletečná - Třicetistupňový mráz o víkendu nepřežilo u Humpolce třídenní hříbě. Před chladem čerstvé mládě neuchránilo ani zateplení stáje a vysoká podestýlka slámy, sdělil Mediafaxu majitel farmy Ladislav Váňa.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Extrémní mrazy přidělaly řadu starosti také chovatelům zvířat. Na farmě Ladislava Váni v Kletečné u Humpolce dokonce o víkendu i přes veškerou péči umrzlo čerstvě narozené hříbě. „Nepomohlo zateplení, ani vysoká podestýlka slámy,“ uvedl Váňa.

Chovatel se snažil zachránit hříbě do poslední chvíle. „Dávali jsme mu masáž, zabalili do dek, ale nemělo šanci. Bylo tu přes třicet pod nulou,“ dodává Váňa.

Hříbě se narodilo klisně, která byla několik let týraná, Váňa ji zachránil před uhynutím. „Několik let klisnu bili a pak jí dokonce přestali krmit. Přesto ji připustili a pak se jí zbavili. Když přišla ke mně, byla zlá a bála se lidí. Teď vozí děti a odchovala první hříbě,“ řekl chovatel.

Mráz trápí většinu z několika stovek zvířat na statku. „Zvířatům neustále zamrzá voda. A protože zamrzly i její rozvody, musíme jí všechnu nosit ve kbelících z koupelny,“ popisuje trable s mrazem chovatel.
Zvířatům nalévá teplou vodu, aby v miskách hned nezamrzala a alespoň chvíli vydržela. „Denně je to tak osmdesát kbelíků, které musíme natočit z kohoutku a odnosit,“ dodal Váňa.

„Denně mi volá několik lidí, abych přijel zachránit přimrzlé kachny nebo jiné ptáky. Sami ale dělají velkou chybu, když prokřehlé ptáky z mrazu přenesou do tepla. Prudkou změnu teplot totiž pták většinou nepřežije,“ vysvětlil Váňa.

Témata: mráz | Zvířata | úmrtí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úkaz na obloze: Nastane nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století

21.07.2018 18:35 Aktualizováno Praha - V pátek 27. července 2018 v pozdních večerních a nočních hodinách se Měsíc v úplňku ponoří…

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama