Mráz lidem trhá vodoměry! A bude ještě hůř

Ostrava - Až k pěti desítkám případů poruch v dodávce vody denně v souvislosti s mrazy vyjíždějí v posledních třech týdnech pracovníci firmy Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. Nejčastěji jde o zamrzlé přívodní potrubí nebo vodoměr roztržený mrazem, sdělila v pondělí mluvčí Eva Špirochová.

Přidejte svůj názor

371

Poruchová služba vodárenské společnosti eviduje denně až pět desítek případů přerušení dodávky vody. "Po příjezdu na místo poruchy pak zjišťují, že voda neteče proto, že zamrzl vodoměr nebo přívodní potrubí. Jde přitom o poruchy, kterým lze předejít," řekla mluvčí.

Až trojnásobně ale narostl i počet výjezdů k prasklým potrubím vodovodního řadu pod zemí. "Půda je nyní promrzlá až do hloubky 50 centimetrů, led zvětšuje objem a hýbe potrubím, které se může poškodit. Pro montéry jsou tyto opravy velmi náročné, ale daří se nám je provádět do 24 hodin," konstatovala Špirochová.

Vodoměr je podle mluvčí nutné v mrazech chránit izolací. "Ať je umístěn ve venkovní šachtě nebo uvnitř objektu, měl by si každý odběratel zejména nyní, kdy teploty padají hluboko pod nulu, zkontrolovat, zda je dostatečně chráněn a izolován před pronikáním chladu a vlhkosti. U vodoměrné šachty je třeba ověřit, zda je dobře uzavřená a poklop opatřit tepelně izolačním materiálem, například polystyrenem," doporučila Špirochová.

Do prostoru s vodoměrem nesmí podle mluvčí pronikat mrazivý vzduch a vlhkost. "Stačí pootevřené nebo rozbité okénko ve sklepě a průvan s vlhkým ledovým vzduchem vodoměr vyřadí z činnosti. To pak přináší odběratelům zbytečné komplikace v dodávkách vody a náklady na nový vodoměr nebo odstranění případných škod na majetku," dodala.

Podle dlouhodobých zkušeností vodohospodáři očekávají, že počet případů vodoměrů poškozených mrazem bude ještě vyšší, až mrazy opadnou a lidé navštíví své rekreační nebo jiné trvale neobývané objekty, kam mají přiveden vodovod.

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace dodává vodu více než milionu lidí v několika moravskoslezských regionech.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Útočník z Hurghady bude prohlášen za nesvéprávného. Loni zabil Češku a dvě…

20.07.2018 14:49 Praha/Káhira - Egypťan, který před rokem smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama