V horách se ztratil snowboardista. Zabloudil a na noc se nevrátil

Krkonoše - Po mladém snowboardistovi ze Slovenska, který se v sobotu odpoledne ztratil na Sněžce, pátrala v noci na neděli krkonošská horská služba. Podařilo se jej najít v odlehlé partii nejvyšších českých hor, řekl agentuře Mediafax náčelník Horské služby ČR pro oblast Krkonoše Adolf Klepš.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Sedmadvacetiletý snowboardista ze Slovenska se v sobotu odpoledne, hned první den pobytu v horách a bez znalosti lokality, ztratil během sjezdu svahu Sněžky ve volném terénu. Mladík se po příjezdu ubytoval v Malé Úpě, poté vyjel na Sněžku a na snowboardu se spustil po jihovýchodním úbočí mimo všechny vyznačené cesty. Od té chvíle jej už nikdo nepotkal. Až v osm hodin večer nahlásil Horské službě jeho ubytovatel, že muž z výletu nedorazil.

"Nám se podařilo spojit se s ním mobilním telefonem, který měl naštěstí u sebe a plně nabitý. Upřesnili jsme jeho polohu do prostoru Koulové hory. Tam je ale rozlehlý terén velice nepřehledný a těžko dostupný i pro naše vycvičené záchranáře,“ popsal situaci Klepš. Dodal, že horská služba (HS) do akce vyslala postupně 18 členů s veškerou potřebnou technikou.

Zároveň se záchranáři spojili s policií, koordinovali s ní celou noční akci a požádali o pomoc při pátrání vrtulník policejní letecké služby s termovizí. Vzhledem k současným klimatickým podmínkám totiž hrozilo, že pohřešovaný mladík bez rychlé pomoci může umrznout.

Vrtulník přilétl do Pece pod Sněžkou ve 22.40 a deset minut poté se jednomu z členů HS podařilo muže v terénu najít. Byl bez zranění, ovšem silně podchlazený. Místo, kde se ztracený snowboardista pohyboval, patří k nejdivočejším a nejodlehlejším partiím Krkonoš. Proto trvalo další dvě hodiny, než se podařilo mladíka dopravit na sjízdnou cestu. Tam na něj již čekal vůz Zdravotnické záchranné služby, který slovenského snowboardistu transportoval k dalšímu ošetření do nemocnice.

"Znovu se ukázalo, jak je důležité mít u sebe nabitý mobilní telefon. Faktem ale je, že mládenec udělal několik základních chyb a tou největší bylo rozhodnutí sjet si svah Sněžky volným terénem. To je jasné porušení všech zásad bezpečného pohybu v horách. Návštěvníci Krkonoš se nesmí v žádném případě vydávat mimo sjezdové tratě a značené cesty, ať ve skupině, či dokonce zcela osamoceni,“ důrazně varoval náčelník Klepš.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Útočník z Hurghady bude prohlášen za nesvéprávného. Loni zabil Češku a dvě…

20.07.2018 14:49 Praha/Káhira - Egypťan, který před rokem smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama