Česko se dusí! Omezte pobyt venku a cesty autem

Praha - Hlavní město v neděli ráno dusí polétavý prach a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal signál upozornění na možnost výskytu smogu. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyzval řidiče, aby omezili cestu automobilem.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Upozornění bylo vyhlášeno kvůli zvýšené koncentraci polétavého prachu v ovzduší, kterou naměřila většina monitorovacích stanic na území české metropole.

"Vzhledem k velmi nepříznivé situaci, kdy se k silným mrazům přidává ještě znečištěné ovzduší, je pro děti, seniory a rizikové skupiny obyvatel pohyb venku vhodné omezit na minimum. Rovněž žádám řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zhoršení situace," obrátil se na Pražany primátor Svoboda.

Podle aktuální meteorologické předpovědi by měla podobná situace pokračovat i v následujících několika dnech. Signál upozornění platí do odvolání. "V nejbližších hodinách je možnost výskytu smogové situace a vyhlášení signálu regulace," upozornil magistrát.

Ústecký kraj se potýká se zvýšenou smogovou situací. Varování před prachem v ovzduší v tomto regionu vydal v neděli ráno Český hydrometeorologický ústav.

Nejhorší situace s prachem v ovzduší je v Děčíně, dále pak v samotném Ústí nad Labem a v Teplicích. Hodnoty polétavého prachu naměřeného stanicí v Děčíně ukázaly v 8.00 hodnotu hodinového průměru 138 mikrogramů částic na metr krychlový.

Podobná situace tam panovala posledních 24 hodin, kdy bylo v ovzduší v průměru 110 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. Podobná smogová situace byla v Ústeckém kraji loni v listopadu.

Varování před smogem vyhlašuje Český hydrometeorologický ústav v okamžiku, kdy průměrné hodnoty polétavého prachu za posledních 24 hodin překročí hranici 100 mikrogramů částic na metr čtvereční.

Témata: Smog
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Útočník z Hurghady bude prohlášen za nesvéprávného. Loni zabil Češku a dvě…

20.07.2018 14:49 Praha/Káhira - Egypťan, který před rokem smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama