Vegetariáni by neměli zapomínat na vitaminy, radí odborníci

Praha - Vyloučení masa z jídelníčku by měli vegetariáni nahradit důležitými vitaminy a minerály, aby jejich tělo nestrádalo. Mezi nejdůležitější patří kyselina listová, vápník, zinek, vitamin D nebo dostatek železa proti chudokrevnosti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Mnohdy je vegetariánství považováno za životní styl. Vegetariáni například nepijí alkohol, ani nenosí oblečení, které pochází ze srsti zvířat. Nepoužívají ani kosmetiku testovanou na zvířatech.

Odborníci ale doporučují jedincům s tímto způsobem života dbát na doplňování stravy vitaminy a minerály, které jejich tělo kvůli nedostatku masa v jídelníčku postrádá.

Právě kyselina listová je rozpustný vitamin ve vodě a spadá do skupiny vitaminů B. Podílí se na tvorbě červených krvinek a napomáhá syntéze nukleových kyselin, což umožňuje správné dělení buněk. Posiluje i nervový systém. Nachází se v listové zelenině, ve špenátu nebo kapustě, také v brokolici.

Na pevnou kostru a udržení srdečního rytmu doporučují odborníci vápník. Jeden z nejpodstatnějších minerálů je nezbytný pro správnou srážlivost krve a reguluje její pH. Nedostatek vápníku se projevuje zejména nemocí zvanou tetanie, kterou provází silné svalové stahy a křeče. Zároveň může být příčinou bušení srdce, osteoporózy, bolestí kloubů či vypadávání zubů.

Zinek podporuje obranyschopnost organismu. Napomáhá v potlačování alergií, zlepšuje stav kůže a urychluje proces uzdravování. Má vliv na metabolismus bílkovin, cukrů, hormonů a vitaminů. Jeho nedostatek může u vegetariánů způsobit vyrážky, záněty kůže, špatné hojení ran nebo poruchy psychiky. Lidé ho najdou například v mořských plodech nebo ovesných vločkách.

Důležité pro zdravého jedince je také železo. Pokud je ho málo, člověk se cítí unavený, motá se mu hlava nebo je chudokrevný. Železo najde vegetarián například v luštěninách.

Velmi cenným pro vývoj zubů a kostí je vitamin D. Ten pomáhá k lepšímu hojení zlomenin, předchází rakovině tlustého střeva, konečníku, prsu a prostaty a má vliv na dobrou srážlivost krve. Patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a vzniká v kůži prostřednictvím slunečního záření. V rostlinné stravě se vitamin D nachází málo. Vegetariáni by ho měli proto doplňovat prostřednictvím vitaminových doplňků.

Témata: stravování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úkaz na obloze: Nastane nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století

21.07.2018 18:35 Aktualizováno Praha - V pátek 27. července 2018 v pozdních večerních a nočních hodinách se Měsíc v úplňku ponoří…

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama