Zadrženého českého turistu převezou do Jakarty, odkud odletí domů

Praha - Českého turistu Petra Zámečníka, který byl zatčen v Indonésii, tamní přistěhovalecký úřad v pátek převeze do hlavního města Jakarty, sdělilo české ministerstvo zahraničí. Odtud má Zámečník odletět zpět do České republiky.

Přidejte svůj názor

371

"Podle našich posledních informací bude dnes převezen do Jakarty, kde by měl počkat na letadlo, které jej odveze domů. Více v tuto chvíli nevíme," řekla agentuře Mediafax Kristina Kvapilová z tiskového odboru ministerstva.

Zámečník, šéfredaktor portálu Fincentrum, byl dosud zadržován ve městě Manokwari.

Pokud by byl skutečně deportován, znamenalo by to pro něj na několik let zákaz vstupu na území Indonésie.

Indonéský portál Kompas ve čtvrtek napsal, že indonéský přistěhovalecký úřad Čecha deportuje. Šéf úřadu Bambang Permadi sdělil, že turista je vyhoštěním potrestán za porušení indonéských předpisů.

"Náš zastupitelský úřad protestuje proti deportaci, ale nemám informaci, že by o deportaci bylo definitivně rozhodnuto," řekl ve čtvrtek agentuře Mediafax zástupce ředitele tiskového odboru českého ministerstva zahraničí Karel Šrol.

Podle Šrola Čech neporušil indonéské zákony, pouze imigrační předpisy. Zámečník se při zatýkání policii představil jako novinář, ačkoli neměl novinářský průkaz. Indonéským úřadům tedy vadilo především to, že do země cestoval na turistické vízum a pracoval tam bez povolení jako novinář.

Pětatřicetiletého Zámečníka zadrželi ve středu ve městě Manokwari za to, že fotografoval demonstraci za nezávislost oblasti na Indonésii. Čech fotografoval asi stovku melanéských Papuánců, kteří pochodovali k sídlu místní správy a požadovali nezávislost Papuy.

Indonésie má přísná vízová pravidla pro cizince a zvlášť zahraniční novináře cestující do Papuy. Před dvěma lety odtud deportovali dva francouzské novináře za to, že filmovali demonstraci mimo povolené oblasti.

Papua je největší provincií Indonésie, rozkládá se na většině západní části ostrova Nová Guinea v sousedství Papuy-Nové Guiney.

Původně nizozemská kolonie získala v 60. letech nezávislost, okamžitě ale byla připojena k Indonésii. Připojení potvrdilo referendum v roce 1969.

Témata: indonésie | česko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Útočník z Hurghady bude prohlášen za nesvéprávného. Loni zabil Češku a dvě…

20.07.2018 14:49 Praha/Káhira - Egypťan, který před rokem smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama