Extrémní mrazy o víkendu! Lékař radí, jak je přežít

Praha - Mrazy, které sužují Česko, ohrožuje hlavně zdraví dětí, kardiaků, astmatiků a seniorů. Lékaři proto doporučují, aby svůj pobyt venku omezili jen na nezbytné minimum, oblékli se do více vrstev a chránili se speciálními krémy, řekl v pátek lékař Ondřej Kodet ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Jsou určité krémy tzv. hřejivky, které trochu zabraňují ztrátám tepla a zvyšují prokrvení. Rozhodně není dobré se mazat klasickými krémy, díky kterým hrozí prochladnutí vice, než když má člověk suchou kůži," řekl lékař.

V mrazivém počasí při delším pobytu venku je vlivům chladu, suchému vzduchu i UV záření nejvíce vystavena pokožka obličeje, rukou a rty. "Na obličej doporučuji používat výživnější krémy s obsahem UV filtru s ohledem na typ pleti. Také druhá vrstva v podobě make-upu zvyšuje ochranu pleti před vysušením," informovala lékařka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl. Podle ní náhlé střídání teplot, přechody z mrazu do příliš vytopených místností či před sálající krb, neprospívá především pleti se sklonem k tvorbě rozšířených žilek. Také na rty doporučuje lékařka použití balzámu s UV filtrem zabrání rozpraskání rtů.

Teploty hluboko pod bodem mrazu jsou nebezpečné pro všechny věkové skupiny. Nejvíce jsou mrazem ohrožení lidé v důchodovém věku, kteří často mrazy podcení. Druhou skupinou, která je ohrožena jsou děti. "Děti jsou více citlivé než dospělí a adekvátní míru vrstev by měli určit rodiče. Je samozřejmě lepší obléci děti do více vrstev oblečení," doplnil lékař.

Teploty, které se o víkendu přiblíží k arktickým -30 °C, by mohly také způsobit vážné zdravotní problémy, jako jsou například omrzliny. K těm jsou náchylné končetiny, především prsty, ale také nos a učit. Během omrzlin organismus postupně ztrácí v končetinách cit, pak dochází k poškození tkáně a může to skončit až ztrátou poškozené část těla.

Lékaři radí, aby se postižená část těla dala co nejrychleji do prostředí s teplotou lehce nad 15 °C. Lehké omrzliny se léčí postupnou aklimatizací, pozvolným ohříváním či případně vložením končetiny do vlažné vody. Rozhodně se nedoporučuje postižená místa třít či masírovat, popřípadě vkládat končetiny ke zdroji silného, sálavého tepla, jako je oheň, kamna, ohřívací polštářky, fén. Na necitlivé kůži totiž vznikají snadno hluboké popáleniny.

Meteorologové varují, že velmi silné mrazy hrozí na území České republiky od pátečního večera a po celý víkend. Teploty klesnou k -20 °C a v horských údolích dokonce až k -25 °C. Na Šumavě může padnout i absolutní teplotní rekord -42,2 °C z roku 1929.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Útočník z Hurghady bude prohlášen za nesvéprávného. Loni zabil Češku a dvě…

20.07.2018 14:49 Praha/Káhira - Egypťan, který před rokem smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama