Schwarzenberg: Mendelovy rukopisy jsou klíčovým dílem moderní genetiky

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) považuje rukopisy Johanna Gregora Mendela za klíčové dílo moderní genetiky. Rukopisy se ve čtvrtek za přísných bezpečnostních opatření vrátily po 25 letech do České republiky.

Přidejte svůj názor

Karel Schwarzenberg

"Hodnota spočívá v obsahu, v jedinečné práci, která zakládá celou vědu," uvedl o Mendelově průlomovém díle Schwarzenberg.

Rukopisy se podle něj nesmí příliš často vystavovat. "Jakmile se dostanou do silného světla, tak vyblednou," vysvětlil ministr, který by proti častému vystavování protestoval. Ani on se nesměl vzácného materiálu dotknout.

I tak bude mít veřejnost možnost originální Mendelovu práci vidět, měla by se objevit na výstavě v parlamentu. Pokud se Češi zajímají o genetiku, nesmí podle ministra zapomenout na její české kořeny. "Nesmíme zapomenout na to, že pradědeček celé té vědy byl v Brně v klášteře," poznamenal s tím, že převoz materiálu do České republiky mu přinesl velkou radost.

Převoz z Německa zajistilo vozidlo ministerstva zahraničí v doprovodu diplomata. "Jedná se prakticky o rodinné stříbro," dodal opat z brněnského kláštera Evžen Martinec.

Dokument v roce 2010 digitalizovali pracovníci bavorské národní knihovny, zájemci jej v ní mohou naleznout.

Ačkoliv bylo dílo v držení členů Mendelovy rodiny, českým diplomatům se podařilo německou stranu a Mendelovy potomky přesvědčit, že jsou stále majetkem kláštera. "Vše, co řeholníci v klášteře vykonají, náleží klášteru," vysvětlil opat.

Průlomové dílo z počátků genetiky nazvané Pokusy s rostlinnými hybridy známého českého přírodovědce a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela se po 25 letech vrátilo do Česka.

Návrat spisu v originále zvaném Versuche über Pflanzenhybriden je podle ministra výsledkem dlouhodobého diplomatického úsilí, které bylo symbolicky završeno v době, kdy si v Brně v rámci roku Johanna Gregora Mendela lidé připomínají 190. výročí jeho narození.

Mendelovo dílo je unikátním dokumentem z počátků genetiky, v němž přírodovědec shrnul výsledky svých výzkumů.

Johann Gregor Mendel (1822 -1884) byl nejenom přírodovědec, na svém kontě má i objevy základních zákonů dědičnosti. Během svých studií na Filozofické fakultě Univerzity v Olomouci ho ovlivnil jeho učitel, významný vědec na poli šlechtění zvířat a rostlin Johann Karl Nestler. Ve Vídni následně absolvoval studia matematiky, fyziky, chemie, botaniky, zoologie a paleontologie.

Po smrti opata Cyrila Nappa byl Mendel zvolen opatem Augustiniánského kláštera a v této funkci představoval významnou osobnost Brna a Moravy v tehdejším rakousko-uherském císařství.

V 60. a 70. letech 19. století se věnoval křížení hrachu a sledování potomstva. Na základě svých pokusů formuloval tři pravidla, která později vešla ve známost jako Mendelovy zákony dědičnosti.

Mendelův přínos pro biologii se rozpoznal až po jeho smrti, počátkem 20. století.

Témata: česko | ministerstva
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Útočník z Hurghady bude prohlášen za nesvéprávného. Loni zabil Češku a dvě…

20.07.2018 14:49 Praha/Káhira - Egypťan, který před rokem smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama