Rychlá či hlasitá hudba může zhoršit řízení auta

Praha - Poslech hudby při řízení auta ovlivňuje schopnosti řidiče, zatímco jedněm pomáhá, druzí v ní vidí rušivý element či důvod příliš rychlé či agresivní jízdy. Vyplývá to z průzkumu Direct Pojišťovny zveřejněného v úterý.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Hudba řidiče skutečně svádí k jízdě v rytmu dané skladby – to potvrzuje i 31 procent řidičů z těch, kteří v anketě Direct Pojišťovny uvedli, že hudbu v autě poslouchají. A stejně nebezpečná může být i příliš hlasitá hudba, která řidiči znemožňuje vnímat okolí. V některých situacích však může být naopak prospěšná: pro 44 procent dotázaných je hudba tím, co jim pomáhá zůstat vzhůru a soustředit se při jízdě na dlouhé vzdálenosti.

"Rádio s CD přehrávačem dnes často patří k základní výbavě vozu a naprostá většina řidičů také v anketě uvedla, že hudbu v autě poslouchá. Zda je to dobře či špatně nelze jednoznačně říci. Jisté ale je, že hudba náš styl jízdy a naše soustředění na řízení ovlivňuje. Je proto třeba dobře zvážit i to, co a jak hlasitě si v autě řidiči pouští," poznamenala mluvčí pojišťovny Kateřina Krásová.

Častým argumentem proti hudbě v autě bývá fakt, že řidič při poslechu především příliš hlasité dynamické hudby má tendenci jezdit v jejím rytmu – tedy rychleji, a to často aniž by si to uvědomoval. To potvrzuje i 31 procent samotných řidičů, kteří přiznávají, že poslech hudby v autě ovlivňuje jejich styl jízdy. Dalších 19 procent řidičů zase uvedlo, že hudba v autě snižuje jejich pozornost. Přesto ji však poslouchají.

Celých 46 procent z těch, kteří v autě hudbu neposlouchají (těchto řidičů je jen devět procent), zase jako nejčastější důvod uvádí to, že je při jízdě ruší. Dalších 17 procent uvedlo, že jim hudba brání dobře vnímat zvuk motoru a ostatní zvuky.

"Hlasitá hudba překrývající všechny ostatní zvuky může být skutečně nebezpečná. Především v hustém městském provozu potřebuje řidič sledovat všechny podněty, aby mohl co nejrychleji reagovat. S hlasitě puštěnou oblíbenou písní pak může snadno přeslechnout zvuk výstražné sirény nebo troubení ostatních řidičů," upozornila Krásová.

Na druhé straně není málo těch, kterým hudba v autě pomáhá. Na 44 procent dotázaných, kteří hudbu v autě poslouchají, uvedlo, že jim pomáhá zůstat vzhůru a soustředit se při dlouhých cestách. Dalších šest procent řidičů pak považuje hudbu za dobrý způsob, jak zabavit děti v autě.

Ve voze si řidiči většinou pouštějí rádio: 44 procent výhradně a 49 procent v kombinaci s CD či jiným přehrávačem. Jen sedm procent respondentů při jízdě poslouchá pouze CD nebo jiné nosiče.

Pokud jde o hlasitost, 46 procent řidičů připouští, že si své oblíbené písničky při jízdě pouští hlasitěji. Dalších 26 procent řidičů si dokonce všechnu hudbu pouští velmi hlasitě, aby si ji mohli náležitě vychutnat.

Co do žánru, řidiči v anketě nejčastěji uváděli pop (29 %), rock (26 %) a hip-hop (15 %). Se svými oblíbenými interprety si také mnozí rádi zazpívají: sedm procent téměř vždy, 58 procent alespoň občas.

Témata: auto, moto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žhářství, či nedbalost? Nedělní požáry na Kokořínsku vyšetřuje policie

23.07.2018 13:19 Praha - Nedělní požáry na Kokořínsku podle hasičů mohla zavinit nedbalost, druhou vyšetřovací verzí…

Podvody s falešnou identitou? Osm obviněných si dle žaloby přišlo na…

23.07.2018 12:08 Ostrava - Krajský soud v Ostravě dnes otevřel kauzu osmi lidí obviněných z podvodů. Podle obžaloby…

Padne výjimečný trest? Soud s údajným vrahem z Doubice spěje do finále

23.07.2018 09:56 Ústí nad Labem - Tento týden by mohl zaznít rozsudek na Martinem Chloubou (35), který je obžalován…

Vlak v Brně dnes ráno srazil muže, na místě zemřel

23.07.2018 08:50 Brno - Vlak dnes ráno v Brně-Starém Lískovci usmrtil muže. Spoje na trati směrem na Rosice a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama