Počítače nevinných lidí posloužily jako zbraně hackerů

Praha - Hackeři k útoku na webové stránky Úřadu vlády, které se jim minulý týden podařilo na několik hodin zablokovat, použili i zmanipulované počítače nevinných lidí. Těm by nyní policie mohla přístroje zabavit, informovala v úterý televize Nova.

Přidejte svůj názor

Internetové stránky české vlády se staly terčem hackerského útoku české buňky skupiny Anonymous minulý týden ve čtvrtek večer. Předem zmanipulované zavirované počítače se bez vědomí svých majitelů opakovaně připojovaly na vládní web a tím zahltily kapacitu připojení. Stránky v době útoku zaznamenaly podle informací televize až 30 milionů přístupů.

Policie se u některých těchto přístupů bude snažit dostat až ke zdroji a zjistit, jak se konkrétní počítač na útoku podílel. Policie má k dispozici konkrétní IP adresy, ze kterých byl útok veden, proto může jednotlivé počítače identifikovat. A takové počítače by pak mohla zabavit a jejich majitele podrobit výslechu.

Stahování všech dat ze serverů Úřadu vlády bude policii podle televize trvat ještě možná i několik týdnů.

Stránky vlády nebyly jediným českým webem, který se ve čtvrtek s výpadky potýkal. Česká odnož Anonymous na svém účtu v sociální síti Twitter informovala, že ten den v 18 hodin napadne stránky Ochranného svazu autorského (OSA). Svoje výhrůžky vyplnila, stránky OSA nefungovaly zhruba od 17.15 několik desítek minut.

Důvodem útoků je fakt, že Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání ACTA, zaměřenou proti obchodu s padělky. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače.

Takzvaní hacktivisté proti smlouvě bojují po celém světě, vadí jim především radikální omezení svobody na internetu. Hackeři nejčastěji volí techniku DDOS, tedy účelové přetížení serveru - konkrétně se na napadené webové stránky v jeden okamžik pokusí připojit až miliony uživatelů a tím je vyřadí z provozu.

Podle vedoucího oddělení informační kriminality Policejního prezidia ČR Karla Kuchaříka hackeři ve čtvrtek na stránky Úřadu vlády zaútočí znovu. Policie ale předem nemůže takovým útokům zabránit, to je pouze v silách správců serverů, kteří by mohli například omezit konektivitu nebo některým počítačům, ze kterých byl veden útok, přímo zablokovat přístup. Policisté podle Kuchaříka mohou pouze zpětně identifikovat útočníky.

Témata: hacker | Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Útočník z Hurghady bude prohlášen za nesvéprávného. Loni zabil Češku a dvě…

20.07.2018 14:49 Praha/Káhira - Egypťan, který před rokem smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama