Češi vymírají! Zato cizinců stále přibývá

Praha - ČR se musí připravit na výraznou změnu věkové struktury obyvatelstva. V Česku bude totiž v roce 2068 každý desátý člověk ve věku nad 85 let, bude to šestkrát vyšší část populace než nyní, uvedli v úterý odborníci Českého statistického úřadu (ČSÚ) v rámci kulatého stolu věnovanému stárnutí populace.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Populace výrazně zestárne. To je hlavní závěr statistiků. V roce 2059 se například více než zdvojnásobí počet lidí starších 65 let. Velice rychle bude také přibývat lidí v nejvyšším věku. Počet lidí starších 85 let se v roce 2068 zvýší na 6,6násobek. Zatímco teď žije v ČR 154 tisíc lidí ve věku nad 85 let, v roce 2068 jich bude přes jeden milion, tedy každý desátý. Za dalších 20 let má ale jejich počet klesnout na 762 tisíc.

Takové stárnutí populace bude velikou zátěží pro ekonomiku. Zatímco v současnosti připadají dva pracující na jednoho důchodce nebo dítě, v období 2054 až 2064 budou senioři a dětí početně převyšovat tzv. ekonomicky aktivní část populace.

I tak by nemělo dojít ke kolapsu ekonomiky kvůli klesajícímu poměru mezi pracujícími a seniory. Tedy za předpokladu, že budou pracovat i výrazně starší lidé, než jsou současní žadatelé o starobní důchod. Demografové například počítají s dalším posunutím věku odchodu do důchodu až na 75 let pro ročníky narozené po roce 2025.

Přestože se budou Češi dožívat stále vyššího věku a čísla statistiků nevycházejí z předběžných výsledků loňského sčítání lidu, z odhadu ČSÚ vyplývá, že bude dlouhodobě počet obyvatel Česka klesat. Na začátku 22. století tak bude v Česku zhruba 8,8 milionu obyvatel. A to ještě díky přistěhovalcům. Bez přílivu cizinců by v Česku žilo dokonce o 2,8 milionu lidí méně.

Pouze přistěhovalci tak zaručí v příštích letech Česku alespoň částečný nárůst počtu obyvatel. V roce 2027 by tak měla mít ČR přes 10,8 milionu obyvatel. Bez imigrantů by se ale počet obyvatel Česka zvyšoval jen do roku 2013.

Zvyšovat se má postupně počet cizinců v Česku. Zatímco nyní tvoří populaci ČR ze čtyř procent cizinci, v roce 2051 už to bude 13,6 procenta a na začátku nového století to bude dokonce 31 procent. Demografové ale v této souvislosti připomínají, že ani masivnější imigrace trend stárnutí populace ČR nezvrátí.

Témata: česko | Lidé
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Přerovsku havaroval vyhlídkový balon

15.07.2018 10:31 Přerov - Dodávku elektrického proudu do dvou obcí přerušila v pátek večer havárie horkovzdušného…

Na festivalu na Vysočině přejel vláček pětiletého chlapce, zemřel

14.07.2018 20:08 Zvole nad Pernštejnem (Žďársko) - Pětiletý chlapec zemřel dnes na festivalu v areálu Šiklův mlýn u…

V Nedakonicích se potopila loď, všichni se zachránili

14.07.2018 10:29 Nedakonice (Uherskohradišťsko) - V plavební komoře na Baťově kanále v Nedakonicích u Uherského…

V Praze unikal plyn, hasiči evakuovali asi 80 lidí

14.07.2018 09:29 Praha - Na pražském sídlišti Jižní Město dnes večer unikal plyn. Hasiči spolu s policisty…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama