Čeští piráti svolávají protesty! Kvůli ACTA začnou "okupace hlavních náměstí"

Praha - Česká pirátská strana svolává protestní happening, který by se měl uskutečnit ve čtvrtek od 14 hodin v Praze. Další akce, které sice piráti neorganizují, ale podporují, budou o víkendu po celé republice, řekl v pátek Mediafaxu Mikuláš Ferjenčík, místopředseda strany.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Víkendové akce podporujeme a budeme se snažit nasíťovat s ostatními protestujícími," uvedl Ferjenčík.

Akce, které by měly o víkendu probíhat ve větších městech, svolávají lidé po sociálních sítích z celé republiky, jeden ze zastřešujících event na facebooku založila studentka Fakulty humanitních studií. Na "okupování hlavních náměstí" se zatím například v Olomouci zapsala desítka lidí, na ostravském Masarykově náměstí chce být třicet lidí. Událostí je ale vypsaných více, často se dublují a počty lidí tedy mohou být vyšší. V Praze by se na Václavském náměstí měli odpůrci dohody setkat v sobotu v 11 hodin.

Na hlavní akci, která by se pod záštitou pirátů měla uskutečnit ve čtvrtek od 14 hodin v okolí Poslanecké sněmovny, se přihlásilo už skoro 600 lidí. "Akci teprve připravujeme, ale chceme oslovit poslance," vysvětlil místopředseda s tím, že se budou muset rozhodnout o organizaci a přesném místu podle počtu přihlášených.

Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání ACTA, zaměřenou proti obchodu s padělky. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače. Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Ta popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní provozovatele online služeb přinutit, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.

Podle nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) může být ACTA zneužitá ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalující závažné dokumenty nebo ke stíhání administrativních pracovníků, kteří v rámci boje proti korupčním praktikám ve státní správě zkopírují a přepošlou datové soubory.

Témata: Demonstrace | Piráti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národ násosků? Česko se pere s Francií o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu

20.07.2018 15:37 Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík…

20.07.2018 15:20 Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli…

Tajně pořízené VIDEO z Berouskova zooparku: Před měsícem jsem prodal šest…

20.07.2018 15:12 Praha/Vídeň - Kauza prodeje tygřího masa, kostí, vývarů, kůži a dalších propriet je zřejmě mnohem…

Útočník z Hurghady bude prohlášen za nesvéprávného. Loni zabil Češku a dvě…

20.07.2018 14:49 Praha/Káhira - Egypťan, který před rokem smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama