AKTUALIZUJEME: Již jedenáct životů si vyžádala náhlá povodňová vlna

Článek průběžně aktualizujeme - Ostrava nakonec nebyla ohrožena. Záplavy na Moravě mají jedenáctou oběť. Nejhorší situace je v oblasti Valašského Meziříčí a Nového Jíčína.

Přidejte svůj názor

Povodně 2009, Nový Jičín

Kolem první hodiny v noci kulminovala řeka Odra v Ostravě. Zde voda s největší pravděpodobností nenapáchá žádné nebo téměř žádné škody, protože se nevylila ze svého koryta.

Pozdě večer bylo zveřejněna jedenáctá oběť povodní. Její smrt nezavinila přímo záplavová vlna, ale to, že se k ní záchranáři nebyli schopni dostat při zdravotních komplikacích.

Záplavám můžeme přičíst i dvanáctou oběť. Jeden z trojice vodáků, kteří se snažili sjet Vltavu, se po převrácení člunu nedostal na břeh.

K situaci promluvil premiér

Ministerský předseda vyjádřil soustrast s pozůstalými po obětech povodní. Uvedl, že obětí záplav je devět, pět lidí utonulo, čtyři lidé zemřeli, protože se k nim nedostala pomoc při jiných zdravotních problémech.

Sto dvacet lidí bylo evakuováno, byla jim zajištěna základní péče. Fischer ujistil, že všude, kde neteče pitná voda, jsou zajištěny dodávky z cisteren. Část Nového Jičína je bez proudu, ale podle informací premiéra již jsou nasazovány dieselagregáty a proud je obnovován.

Ministr Fischer svolal zasedání vlády, která nařídila nasazení až tisíce vojáků na odstraňování škod po povodních. Zároveň uvolnil 54 milionů korun na první pomoc.

Souběžně s tiskovou konferencí Vlády svolala tiskovou konferenci i ODS. Mirek Topolánek, předseda strany, také vyjádřil soustrast rodinám obětí a řekl, že strana věnuje z vlastní pokladny milion korun pro postižené obce. Peníze odejdou v nejbližších dnech. Bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič vyzval Agrární komoru, aby odvolala chystanou blokádu silnic a nekomplikovala tak situaci.

Zemřelo deset lidí

V Novém Jičíně-Žilině utonula pětapadesátiletá žena, v Kuníně u Nového Jičína se utopil muž. Oba dva životy si vzala rozvodněná řeka Jičínka. Tři lidé zemřeli v Jeseníku.

„Další dva lidé zemřeli v Kuníně a Bernarticích kvůli zdravotním problémům, když se k nim nemohli dostat záchranáři,“ doplnil Kůdela.

Podle večerních informací se záchranáři kvůli záplavám nemohli dostat k muži se srdečními potížemi a ženě, která začala rodit. Zatím ale není jasné, jestli úmrtí s některým z těchto případů souvisí.

Dalším mrtvým je muž z Životic u Nového Jíčína, osmá oběť byla nalezena v Černotíně. Muž byl pohřešován od včerejšího večera.

Další muž se utopil v říčce Grasmance v Novém Jičíně . Podle informací televize jde zřejmě o bezdomovce. Jeho tělo se našlo na březích říčky.

Podle hasičů je pohřešováno asi pět osob, hasiči se je snaží najít.

Zaplaveno bylo několik měst

Průtrž mračen způsobila na Novojičínsku živelnou katastrofu, voda zaplavila několik obcí. Zaplaveno bylo město Jeseník, a obce Žilina, Mořkov, Životice u Nového Jičína, Bludovice, Kunín, Šenk, Hodslavice a Hostašovice. Hrozí rozlití rybníka Kacabaja u Hodslavic.

Hasiči museli evakuovat desítky lidí. "Hasiči evakuují ve spolupráci s dalšími záchrannými složkami desítky obyvatel v obcích Mořkov, Životice a Hodslavice," popisoval mluvčí hasičů. Na místě jsou profesionální i dobrovolné hasičské jednotky, na pomoc přijeli rovněž příslušníci záchranného útvaru z Hlučína.

Těžce byl zasažen Jeseník nad Odrou. V jednom z domů zemřelo několik osob, dům byl vlnou zatopen do výše tří až čtyř metrů. Šokující pro obyvatele bylo to, že Jeseník nebyl zatopen Odrou, ale za normálních okolností potůčkem protékajícím obcí. Jeseník je řekou rozdělen na dvě části.

Situace by se navíc mohly ještě zhoršovat, Česko opět zasáhnou silné bouřky a prudké deště. O situaci bude jednat i premiér Jan Fischer.

Hejtman Jaroslav Palas řekl České televizi, že požádal premiéra o pomoc armády. Podle nej půjdou škody přinejmenším do stovek milionů korun, Moravskoslezský kraj proto nebude sám schopen škodu financovat. Hejtman proto požádal o pomoc Vládu.

Hasiči zřídili linku pro oběti povodní, její číslo je 950 730 730. Nejde ale o tísňovou linku, je proto zpoplatněna.

Zaplaveny jsou silnice i železnice

Silnice z Frenštátu do Rožnova je zcela neprůjezdná. Zaplavena je také silnice v obci Tichá. „Důrazně vyzýváme veřejnost, aby do postižených oblastí nikdo nejezdil,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Michálková-Šálková. Po 23. hodině strhla povodeň v Novém Jičíně vysokokapacitní plynové vedení.

Velká voda podemlela i železnice. Zaplavené železnice na Moravě jsou neprůjezdné, některé jsou podemleté a bude třeba jejich oprava.

Trať Česká Třebová - Přerov - Bohumín  je neprůjezdná mezi Hranicemi na Moravě a Polomí, železnice z Valašského Meziříčí do Rožnov pod Radhoštěm je neprůjezdná celá, podobně i trať Suchdol nad Odrou - Nový Jičín. Dráha Hranice na Moravě - Střelná je zaplavena v úseku  Hranice na Moravě - Hustopeče nad Bečvou, zde byl ale obnoven provoz na jedné koleji a trať Ostrava - Valašské Meziříčí je mezi Valašským Meziříčím a Frenštátem pod Radhoštěm taktéž neprůjezdná.

Více než stoletá voda

Podle náměstka ředitele Povodí Odry Čestmíra Vlčka vystoupila hladina Jičínky ve čtvrtek nad úroveň stoleté vody. Po středeční 23. hodině si hladina Jičínky začala klesat, ale problémy může ještě způsobit Odra, do které se Jičínka vlévá. V ostravské části Poruba se očekává pětiletá až desetiletá voda. U ostravské lokality Žabník už začali hasiči kvůli očekávané povodňové vlně stavět 200 metrů dlouhou a metr vysokou ochrannou hráz. "Zde se několikrát stavělo i před dvěma a třemi lety a jednou se evakuovali obyvatelé zdejších rodinných domků," řekl Kůdela.

Po cestě se Odra nejspíše rozlije také v Chráněné krajinné oblasti Poodří, kde má ale velký prostor a pravděpodobně tam nezpůsobí velké škody. Situace může být ovšem už po půlnoci vážná v obcích pod CHKO, v Košatce, Polance a Bartošovicích, kde se hodně domů nachází blízko u vody. "Hasiči mají příslušné informace kvůli případné evakuaci," řekl Vlček. Zatím ale není jisté, zda se v těchto místech řeka skutečně vylije z koryta.

Témata: Povodně
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miliardář Zemek je obžalován ze solárního podvodu, škoda je prý 360 milionů

21.06.2018 09:31 Zlín - Miliardář Zdeněk Zemek, který ve Zlínském kraji vlastní fotbalový klub 1. FC Slovácko a…

Takovouhle kritiku Česká televize ještě nezažila. Dalibor Janda řekl od…

20.06.2018 22:11 Aktualizováno Praha - Hudebník a zpěvák Dalibor Janda je silně nespokojený s poměry v České televizi. Lidem proto…

Soud snížil trest útočnému sadistovi. Znásilnil ženu, pak se ji snažil…

20.06.2018 17:37 Praha - Jozef Giňa (55) si za znásilnění a pokus o vraždu ženy (40) v Jablonci nad Nisou odpyká 16…

Jak vypadá ideální rodina dle Čechů?

20.06.2018 15:33 Praha - Tři čtvrtiny Čechů považují za ideální rodinu se dvěma dětmi, podle 35 procent Čechů je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama