Handicapovaná česká plavkyně chce zdolat kanál La Manche

Vratislavice nad Nisou (Liberecko) - Markéta Pechová, handicapovaná sportovkyně z Vratislavic nad Nisou, chce v příštím roce přeplavat kanál La Manche. Místní fotbalisté proto uspořádali benefiční akci, na níž dnes sbírali peníze na její nákladnou výpravu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Plavání

Sportovkyni k překonání průlivu nestačí jen tvrdě trénovat. Potřebuje profesionální tým s lodí, který ji na moři mezi Francií a Británií doprovodí. Jen ten bude stát 130.000 korun, řekla dnes ČTK sportovkyně, která ve 12 letech přišla kvůli rakovině o nohu. Celkové náklady odhadla na 350.000 korun.

Proto se devětatřicetileté sportovkyni rozhodli pomoci fotbalisté z vratislavické TJ Jiskra. Už podruhé uspořádali charitativní fotbalovou exhibici s týmem Real TOP Praha. Kromě fotbalu bylo na programu vystoupení kapel jako Těla, Tres Udos nebo Barrage, všichni bez nároku na honorář. I vstupné bylo dobrovolné.

Loni vybrali přes 170.000 korun pro velmi vážně postiženého desetiletého Lukáše Molnára. Letos se rozhodli pomoci Markétě. "Chtěli jsme jí pomoci splnit si ten sen," řekl za organizátory ČTK Milan Štěpánek.

Lékaři Markétě zjistili v dětství nádor stehenní kosti. Prodělala náročnou léčbu včetně chemoterapie, ve dvanácti letech se bez předešlého varování probudila po operaci bez nohy. Přesto se rakovina po roce vrátila, tentokrát měla metastázy na plicích, a až díky transplantaci kostní dřeně nemoc pokořila.

Navzdory zdravotním problémům začala už v pubertě sportovat. Nejprve dělala atletiku - hod koulí, diskem a oštěpem. Ve 20 letech se naučila plavat. Dnes patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně, soutěží se zdravými sportovci, protože handicapovaní v dálkovém plavání nesoutěží.

"Pořád se mě někdo ptal, proč tolik plavu, a tak jsem plácla, že chci přeplavat La Manche, abych měla klid," poznamenala Pechová, která se na zdolání kanálu intenzivně připravuje v TJ Slavia Liberec. Průliv, který odděluje Vekou Británii a severní Francii, má v nejužším místě 34 kilometrů. Zatím ho zdolalo 23 Čechů, z toho jen osm bylo žen. "S postižením od nás, pokud vím, zatím nikdo," řekla plavkyně.

zatím nejrychlejší ženský čas na světě drží Yvetta Hlaváčová, která kanál přeplavala v roce 2006 za 7:25:15. "Já bych to chtěla dát do deseti hodin, aby mi tam nebyla taková zima," poznamenala Pechová.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazil autobus s autem, deset zraněných

20.08.2018 08:08 Praha - V pražských Střešovicích se dnes ráno srazil autobus s osobním autem, zranění utrpělo deset…

Na Olomoucku hoří les, zasahuje šest jednotek hasičů

19.08.2018 18:45 Olomouc - Hasiče na Olomoucku během dneška zaměstnaly dva rozsáhlejší požáry lesního porostu.

V Zubří hořel bytový dům, lidé se nadýchali zplodin

19.08.2018 10:50 Vsetín - Celkem 20 lidí bylo v sobotu večer evakuováno kvůli požáru v instalační šachtě bytového…

Zemřel starosta dobrovolných hasičů Karel Richter

19.08.2018 09:43 Praha - V sobotu náhle zemřel dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter, bylo mu 67 let…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama