Kauza brněnského zastupitele Kratochvíla se vrací na začátek, NS zrušil rozsudky

Brno - Městský soud v Brně bude muset znovu projednat kauzu zastupitele Brna Tomáše Kratochvíla (zvolen za ANO), který byl obžalován z krácení daně u své nábytkářské firmy Toka. Nejvyšší soud (NS) totiž zrušil odsuzující verdikty.

Přidejte svůj názor

soudy

Obžaloba politika viní z vystavování fiktivních faktur na reklamu, která se podle spisu neuskutečnila. Tím si podle obžaloby na dani přilepšil zhruba o 1,6 milionu korun. 

Brněnský městský soud Kratochvíla předloni nejdříve zprostil obžaloby, ale jeho rozhodnutí loni v létě zrušil krajský soud a věc vrátil k novému projednání. Městský soud následně politikovi uložil úhrnný trest dvou let vězení se čtyřletým odkladem. Trest na podzim po odvolání všech stran potvrdil i krajský soud, navíc Kratochvílovi uložil peněžitý trest 200.000 korun.

"Ve věci bylo podáno dovolání, kdy Nejvyšší soud rozsudek Krajského soudu v Brně i rozsudek Městského soudu v Brně a rozhodnutí na ně obsahově navazující zrušil a věc přikázal Městskému soudu v Brně k novému projednání," uvedla mluvčí městského soudu Petra Hovorková. Městský soud už ve věci nařídil jednání na 12. září.

Kratochvíl dnes ČTK řekl, že je rád, že soud vyhověl jeho dovolání. Hrozilo mu až osm let vězení za smlouvy z let 2006, 2010 a 2011 s automobilovým závodníkem Michalem Pavlíkem, který mu měl při závodech zajistit reklamu na závodních autech. To se ale nestalo. Soud v Praze poslal už dříve Pavlíka do vězení za obdobné případy krácení daně u jiných podniků. Kratochvíl už dříve vypověděl, že byl podveden a neměl důvod nevěřit, že se reklama neuskutečnila. 

Hnutí ANO, za které byl Kratochvíl zvolen do brněnského zastupitelstva, kvůli jeho stíhání chtělo, aby složil mandát, což neudělal. ANO ho už dříve vyloučilo ze svých řad kvůli nespokojenosti s jeho prací v pozici radního, na niž předloni po výzvách hnutí i primátora Brna Petra Vokřála (ANO) rezignoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda uzavřela pražský okruh, pro zraněné letěl vrtulník

22.08.2018 09:39 Aktualizováno Praha - Provoz na pražském okruhu musel být dnes kolem 06:30 na 20. kilometru ve směru na D7 na…

Muž udupal partnerku k smrti, pak si šel lehnout. Trest si odpyká,…

22.08.2018 09:16 Brno - Miroslav Opatřil si za surovou vraždu družky v únoru 2017 v Ostravě-Mariánských Horách…

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hořely lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Přes deset hektarů lesa v úterý hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a stříbrem na Tachovsku.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama