Kauza brněnského zastupitele Kratochvíla se vrací na začátek, NS zrušil rozsudky

Brno - Městský soud v Brně bude muset znovu projednat kauzu zastupitele Brna Tomáše Kratochvíla (zvolen za ANO), který byl obžalován z krácení daně u své nábytkářské firmy Toka. Nejvyšší soud (NS) totiž zrušil odsuzující verdikty.

Přidejte svůj názor

soudy
doporučujeme

Obžaloba politika viní z vystavování fiktivních faktur na reklamu, která se podle spisu neuskutečnila. Tím si podle obžaloby na dani přilepšil zhruba o 1,6 milionu korun. 

Brněnský městský soud Kratochvíla předloni nejdříve zprostil obžaloby, ale jeho rozhodnutí loni v létě zrušil krajský soud a věc vrátil k novému projednání. Městský soud následně politikovi uložil úhrnný trest dvou let vězení se čtyřletým odkladem. Trest na podzim po odvolání všech stran potvrdil i krajský soud, navíc Kratochvílovi uložil peněžitý trest 200.000 korun.

"Ve věci bylo podáno dovolání, kdy Nejvyšší soud rozsudek Krajského soudu v Brně i rozsudek Městského soudu v Brně a rozhodnutí na ně obsahově navazující zrušil a věc přikázal Městskému soudu v Brně k novému projednání," uvedla mluvčí městského soudu Petra Hovorková. Městský soud už ve věci nařídil jednání na 12. září.

Kratochvíl dnes ČTK řekl, že je rád, že soud vyhověl jeho dovolání. Hrozilo mu až osm let vězení za smlouvy z let 2006, 2010 a 2011 s automobilovým závodníkem Michalem Pavlíkem, který mu měl při závodech zajistit reklamu na závodních autech. To se ale nestalo. Soud v Praze poslal už dříve Pavlíka do vězení za obdobné případy krácení daně u jiných podniků. Kratochvíl už dříve vypověděl, že byl podveden a neměl důvod nevěřit, že se reklama neuskutečnila. 

Hnutí ANO, za které byl Kratochvíl zvolen do brněnského zastupitelstva, kvůli jeho stíhání chtělo, aby složil mandát, což neudělal. ANO ho už dříve vyloučilo ze svých řad kvůli nespokojenosti s jeho prací v pozici radního, na niž předloni po výzvách hnutí i primátora Brna Petra Vokřála (ANO) rezignoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé z Horoměřic si oddechli. Vystěhovat se zatím nemusí, rozhodl Ústavní…

21.08.2018 11:19 Aktualizováno Brno - Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), podle kterého se…

Českého kamioňáka pustili z nemocnice v Janově, do Prahy dorazí sanitkou

21.08.2018 11:01 Janov/Praha - Zraněný český řidič kamionu, který přežil zkázu Morandiho mostu v Janově, byl dnes…

Loni utonulo v Česku 181 lidí. Rizikem jsou rybníky, ale i vany

21.08.2018 10:19 Praha - Loni utonulo v Česku 181 lidí, stejně jako v roce 2016. Jedná se o nejnižší počty utonulých…

Nejtěžší chvíle v životě: Jak rodiny politických vězňů prožívaly návštěvy…

21.08.2018 09:28 Vedle dcery nervózně posedává máma. Babička je ustaraná, těžce dýchá. Táta? Naproti, za sítí;…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama