Den Brna? Slavnosti ve městě budou trvat až dva víkendy

Brno - Památné obléhání Brna Švédy z roku 1645 se letos dočká nejdelší oslavy. Den Brna začne 11. srpna duchovním víkendem na Petrově a zakončí ho až 18. srpna historická bitva na Špilberku. V týdnu organizátoři chystají speciální dobrovolný program.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně

Brno nikdy nebylo dobyto cizím vojskem. Nejvíce namále mělo v závěru třicetileté války, kdy je 112 dní obléhali právě Švédové. Generál Torstenson těžil z mnohonásobné převahy a vyčerpání obránců, kteří se často rekrutovali z nevojenských profesí. Brňané, vedeni Raduitem de Souchesem a duchovně podporovaní jezuitským knězem Martinem Středou, se však nehodlali vzdát a naopak provokovali vlajícími prapory a hudbou na hradbách.

img-responsive

Den Brna | foto: https://ticbrno.cz

15. srpna 1645 se Švédové vydali k rozhodujícímu útoku, který dle pověsti ukončilo na Petrově o hodinu dřív odbité poledne. Ve skutečnosti útok trval až do večera, byl řádně odražen a vítězství následně zaručilo městu status moravské metropole před dobytou Olomoucí.

Letošní Den Brna bude mít dva hlavní programové proudy – duchovní a bitevní. Díky Biskupství brněnskému začne na Petrově, kde je přichystaný bohatý program výstav, vstupů do expozic a večerní vyhlídky z věže Petrova.

 

img-responsive

Den Brna | foto: https://ticbrno.cz

Následující víkend proběhne na Špilberku divácky atraktivní bitevní klání v dobových kostýmech v režii Muzea města Brna a Společnosti 1645. Ukáže se 17 šermířských či historických válečných skupin a městem projde vojenský pochod, aby položil věnec u hrobu Raduita de Souchese v kostele sv. Jakuba. Program počítá i s tříhodinovým poobědovým pásmem soutěží pro děti, které se chtějí do oslavy aktivně zapojit.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hoří lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku hoří na třech místech les. Na dvou místech…

Vystěhovat lidi z Horoměřic? Na základní problém se zapomíná, upozornil…

21.08.2018 16:07 Praha - Ústavní soud dnes odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do doby, než kauzu…

Alkohol dětem? Policie chystá rozsáhlé kontroly, vtrhne do barů i heren

21.08.2018 15:30 Praha - Policie plánuje rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama