Na Šumavě v horku zkolaboval rakouský cyklista. Resuscitace byla marná

Klatovy - Při výletu na horském kole dnes odpoledne pod vrcholem Poledníku zkolaboval 56letý cyklista z Rakouska. Oživit se ho už záchranářům nepodařilo. Náčelník šumavské horské služby Michal Janďura apeluje na návštěvníky hor, aby v horkém počasí nepřeceňovali své síly.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

krimi

Informace o dnešní události se dostala k horské službě ze stanice v Prášilech díky mobilní aplikaci Záchranka krátce po 10:15. "Ihned jsem vyrazil v terénním automobilu a cestou volal dispečink linky 155 Plzeňského kraje. Jeho operátor mi řekl, že muž je bez známek života, ale nedošlo k úrazu po pádu z kola," popsal zasahující člen horské služby Petr Pospíšil mladší. Muž prý zastavil, postěžoval si na nevolnost a svezl se na zem.

O laickou resuscitaci se pokoušelo několik dalších cyklistů a turistů. Pospíšil nasadil automatický externí defibrilátor, ale ten nepomohl. Asi za dvacet minut přiletěl záchranářský vrtulník z Plzně-Líní. Protože v terénu nemohl přistát, lékařka a záchranářka se spustily na zem. Ani přes nasazení přístroje, který provádí automatickou masáž srdce se ale muže nepodařilo oživit.

Záchranná služba v Plzeňském kraji eviduje v současných horkých dnech každodenně desítky případů, kdy vyjíždí ke zkolabovaným občanům od malých dětí po nejstarší seniory. "I na vrcholcích hor panují silná horka a pokud má někdo dispozice k náhlé srdeční příhodě, měl by být opatrný a volit snazší trasu," doplnil Janďura.

Počet kolapsů turistů ale podle něj není zatím výrazně vysoký. Za současných podmínek riskují především starší lidé s nadváhou a také lidé, kteří mají problémy s krevním tlakem. Především starší turisté by si nyní měli plánovat trasy s ohledem na svůj zdravotní stav a reálné schopnosti, dodal náčelník šumavských horských záchranářů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hoří lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku hoří na třech místech les. Na dvou místech…

Vystěhovat lidi z Horoměřic? Na základní problém se zapomíná, upozornil…

21.08.2018 16:07 Praha - Ústavní soud dnes odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do doby, než kauzu…

Alkohol dětem? Policie chystá rozsáhlé kontroly, vtrhne do barů i heren

21.08.2018 15:30 Praha - Policie plánuje rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama