Manévry v Nymburku: Tanky vytáhly z Labe půlku zdemolované lávky

Nymburk - Hasičské tanky vytáhly dnes z Labe v Nymburku zatím zhruba polovinu lávky. Akce bude pokračovat zhruba za tři hodiny, firma nyní musí odstřihnout a odvézt vytažený kus, což by mělo trvat asi 1,5 hodiny. Operace je složitější než vytahování zřícené lávky v Praze-Troji. V Nymburce jsou strmější břehy, lávka je navíc větší.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Tanky, ilustrační fotografie

V pátek spadla lávka do Labe asi po hodině demoličních prací. Město dalo lávku zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Byla stejné konstrukce jako lávka v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci. Při demolici v Nymburce se potvrdilo, že lana lávky byla velice zkorodovaná.

zdroj: YouTube

Tři tanky začaly konstrukci dlouhou asi 80 metrů a vážící 200 tun z řeky vytahovat zhruba v 8:30. Postupují maximálně po deseti metrech, následně se kontroluje uchycení a také to, jestli se lávka neboří do země.

Firma Strabag již v pondělí večer vyzkoušela sílu vázacích prostředků, tanky zapojila ke konstrukci a spustila je na plný výkon. Tím si ověřila, že uchycení je dostatečně pevné.

"Lávka nešťastně z té vody kouká ve strmém úhlu, takže jsme si včera (v pondělí) vyzkoušeli, že část té síly jde do břehu a ne vyloženě do té nosné konstrukce. Třetí tank musí těm dvěma pomoci," řekl vedoucí stavby Karel Frankota.

"Postupujeme podle harmonogramu, jde nám to dobře. Musím přiznat, že se pohybuje na samé hranici únosnosti, protože skutečně ta lávka je pro nás extrémně těžká, ale zvládáme to a věříme, že to vytáhneme." řekl velitel zásahu hasičů Jiří Zima.

Pracovníci se při vytahování lávky už setkali s mnoha drobnými komplikacem, které ale vyřešili. Lávku tanky vždy povytáhnou maximálně o deset metrů, následně se kontroluje uchycení. Kontroluje se také, jestli se konstrukce neboří do země. "Žádná jiná technika by to nezvládla," dodal Zima.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoda uzavřela pražský okruh, pro zraněné letěl vrtulník

22.08.2018 07:34 Praha - Provoz na pražském okruhu musel být dnes kolem 06:30 na 20. kilometru ve směru na D7…

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hořely lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Přes deset hektarů lesa v úterý hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a stříbrem na Tachovsku.…

Vystěhovat lidi z Horoměřic? Na základní problém se zapomíná, upozornil…

21.08.2018 16:07 Praha - Ústavní soud dnes odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do doby, než kauzu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama