Chirurgové v Brně prodloužili muži nohu, do kosti zavedli "rostoucí" hřeb

Brno - Muž po autonehodě před dvěma roky podstoupil operaci, po které zůstala jeho levá noha o 3,5 centimetru kratší než noha pravá. Nyní mu lékaři z Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno zavedli do kosti speciální šroub, který postupně "naroste" a nohu opět prodlouží.

Přidejte svůj názor

FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie

Muž měl po úrazu jednu nohu kratší o 3,5 centimetru. Tak velký rozdíl v délce končetin je velmi omezující. "Při neléčení vede ke kulhání, výrazným chronickým bolestem v oblasti pánve a páteře a také k nevratným změnám, jako je například rozvoj skoliózy," upřesnil vedoucí lékař kliniky Milan Krtička, který operaci vedl.

Lékaři odstranili původní hřeb, který kost spojoval po první operaci, kost znovu přerušili a umístili do ní speciální hřeb, který roste v průměru o jeden milimetr denně.

"Díky postupnému a velmi pomalému růstu končetiny dochází ke stimulaci a novotvorbě kosti v místě prodlužování. Můžeme tedy říci, že u našeho pacienta dojde k prodloužení jeho končetiny do požadované délky za cca 30-40 dní od provedeného zákroku," upřesnil Krtička.

Použitý hřeb je unikátní právě možností růstu do délky díky magnetickému mechanismu. Tento růst povzbuzuje samotný pacient, který s nohou každý den cvičí. Přitom ale nemá na noze žádnou otevřenou ránu, hřeb je úplně schovaný v kosti, pacienta nedráždí a hlavně není zapotřebí žádná další operace k jeho odstranění. Až hřeb dosáhne své maximální délky, prodlužovat se přestane. Kolem hřebu se totiž postupně vytvoří nová kost, po dosažení potřebné délky se růst zastaví. Celková doba léčby je tři měsíce. Hřeb stojí 250 tisíc korun. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazil autobus s autem, deset zraněných

20.08.2018 08:08 Praha - V pražských Střešovicích se dnes ráno srazil autobus s osobním autem, zranění utrpělo deset…

Na Olomoucku hoří les, zasahuje šest jednotek hasičů

19.08.2018 18:45 Olomouc - Hasiče na Olomoucku během dneška zaměstnaly dva rozsáhlejší požáry lesního porostu.

V Zubří hořel bytový dům, lidé se nadýchali zplodin

19.08.2018 10:50 Vsetín - Celkem 20 lidí bylo v sobotu večer evakuováno kvůli požáru v instalační šachtě bytového…

Zemřel starosta dobrovolných hasičů Karel Richter

19.08.2018 09:43 Praha - V sobotu náhle zemřel dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter, bylo mu 67 let…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama