Česko je vyprahlé, porostou na podzim houby? Mykolog vysvětluje

Praha - Sucho, které momentálně trápí většinu Česka, nemusí mít na podzimní růst hub negativní vliv. Po vydatných deštích se houby obvykle zhruba do týdne objeví, po delším suchu bude asi třeba čekat o něco déle, než podhoubí zregeneruje.

Přidejte svůj názor

Houby

"Situace není o mnoho horší na to léto, než je v posledních letech. Nejhorší byl rok 2015, to bylo ohromný teplo a sucho," řekl dnes ČTK Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Současná situace se podle něj začíná roku 2015 trochu přibližovat. "Ale přeci jenom nedošlo úplně k tomu, že bychom žádné houby neměli," dodal.

Podle mapování mykologů nyní houby rostou ve východní části Moravy, kde na Lysé hoře spadlo poměrně hodně vody, najít se dají i na jihozápadě Čech a několik týdnů rostly i v podhorských oblastech Šumavy. "Ale slábne to, sucho je dost úporné," podotkl Landa. Zcela špatná je situace pro houbaře ve středních a východních Čechách.

Podle toho, co Landovi lidé do poradny přinášejí, rostou zejména lesní houby. "Od Příbrami mi přenesli dvacet druhů hub," zmínil. Ze Šumavy lidé přiváželi různé druhy hřibů, holubinky nebo třeba lošáky. Z jedovatých hub rostou muchomůrky, období pečárek skončilo.

Hlavní houbařská sezona ale dlouhodobě začíná v září. "Období, kdy jsme měli ještě jednu menší houbařskou sezonu v červnu, to pomalu během let slábne," uvedl. Přes léto houby obecně moc nejsou. "Houby v suchu nerostou," zdůraznil. V poslední době se houbařská sezona trochu posouvá do října, kdy je podzim vlhčí. Základní podmínkou pro jejich růst je pravidelnost srážek a jejich střídání, jisté teploty bez extrémních výkyvů a počasí bez větru.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoda uzavřela pražský okruh, pro zraněné letěl vrtulník

22.08.2018 07:34 Praha - Provoz na pražském okruhu musel být dnes kolem 06:30 na 20. kilometru ve směru na D7…

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hořely lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Přes deset hektarů lesa v úterý hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a stříbrem na Tachovsku.…

Vystěhovat lidi z Horoměřic? Na základní problém se zapomíná, upozornil…

21.08.2018 16:07 Praha - Ústavní soud dnes odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do doby, než kauzu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama