Podvodný prodej budov ČD? Soud osvobodil všechny obžalované

Praha - Všech osm obžalovaných v kauze údajně podvodného prodeje budov Českých drah (ČD) Univerzitě Karlově bylo dnes zproštěno viny. Skutky popsané v obžalobě nejsou podle Městského soudu v Praze trestnými činy. Verdikt není pravomocný.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Soudy, ilustrační fotografie

"Chybí nám úmysl obohatit se i další zákonné znaky trestného činu podvodu. Neshledali jsme ani jiný trestný čin, byť porušování povinnosti při správě cizího majetku by bylo na místě. S dotací ministerstva školství nebylo naloženo v rozporu s jejím účelem, takže není co stíhat," vysvětlila předsedkyně senátu Blanka Bedřichová. "To, že je to nemorální, neznamená, že je to trestné," dodala.

Budovy Českých drah v Opletalově ulici v centru Prahy získala v roce 2007 firma Apuro za 203 milionů - podle státního zástupce Jaromíra Jindřicha za cenu, kterou úmyslně podhodnotil obviněný znalec Vladimír Pažout, což se ale neprokázalo.

"Apuro byla zakoupena jako prázdná společnost, pořízena byla pouze a jedině za účelem nákupu nemovitostí v Opletalově ulici," upozornila soudkyně, která praxi účelového zakládání firem a jejich následné likvidace zkritizovala. "Myslím si, že by s tím legislativa mělo něco dělat, není to v pořádku. Jako občan s tím hrubě nesouhlasím, ale soud netvoří zákony," uvedla.

V roce 2010 Apuro dva domy prodala univerzitě za 402,5 milionu. Obžaloba poukazovala na to, že obvyklá cena nemovitostí se pohybovala kolem 300 milionů. Nákup navíc dotovalo 372 miliony ministerstvo školství. Podle státního zástupce se investiční záměr podařilo prosadit díky dohodě člena představenstva Apura Otakara Otty s vedoucím odboru rozvoje univerzity Petrem Kosteleckým a za použití zkreslených posudků dalších tří obviněných: znalců Karla Urbana, Jana Konty a Lenky Kučerové.

"Důvodné podezření, že v souladu s nákupem budov Univerzitou Karlovou došlo k nestandardnímu postupu, tady rozhodně zůstalo," konstatovala soudkyně. Podle ní se ale neprokázalo, že by Kostelecký investici prosadil v úmyslu obohatit sebe nebo někoho jiného.

Bedřichová mimo jiné podotkla, že vysoká škola měla na výběr i jiné budovy než v Opletalově. "Kompletní vedení Univerzity Karlovy tady předvedlo alibismus," zhodnotila svědecké výpovědi.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hoří lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku hoří na třech místech les. Na dvou místech…

Vystěhovat lidi z Horoměřic? Na základní problém se zapomíná, upozornil…

21.08.2018 16:07 Praha - Ústavní soud dnes odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do doby, než kauzu…

Alkohol dětem? Policie chystá rozsáhlé kontroly, vtrhne do barů i heren

21.08.2018 15:30 Praha - Policie plánuje rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama