Hrobka vydala tajemství: Mocný český šlechtic patřil k záhadnému řádu lebky

Zvíkov - Průzkum hrobky Jana Jiřího ze Švamberka v Poběžovicích na Domažlicku potvrdil, že tento šlechtic byl členem Rožmberského řádu lebky. O této organizaci zatím historici mají minimum informací.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Červnový průzkum hrobky odhalil několik zajímavostí. Například potvrdil propojení rodů Rožmberků a Švamberků. Největším objevem byl ale portrét Jana Jiřího ze Švamberka na víku rakve. Na něm je patrná malá insignie Rožmberského řádu lebky. Jedná se o přívěšek v podobě lebky, který měl Švamberk na krku.

"Nejvýznamnějším objevem pro nás asi je v tuto chvíli tento maličký šperk. Kdybychom to přehnali, tak ten nejmenší detail z celé hrobky má největší význam. Těch informací o řádu máme velmi málo. Je to jen pár vět, které se někde objevují," řekl dnes novinářům na hradě Zvíkov řekl Jiří Šindelář z českobudějovického národního památkového ústavu.

Podle dochovaných informací měl řád založený na konci 16. století Petrem Vokem z Rožmberka patrně 12 členů. Není jasné, z jakého důvodu šlo právě o tento počet.

Památkáři dokázali poznat přívěsek na Švamberkově portrétu kvůli tomu, že se jednalo o precizní malířskou práci. "Autorem velmi kvalitního díla byl patrně Tomáš Třebochovský, který se věnoval i naprostým detailům. Díky tomu zachytil i přívěsek s lebkou," řekl Šindelář. Rožmberský řád lebky zanikl na začátku třicetileté války.

Švamberk byl pohřben ve velmi rozměrné a zdobené rakvi. Dá se srovnat se sarkofágem císaře Rudolfa II. Švamberk, který zemřel v roce 1617, působil na mnoha místech českého království a stal se dědicem rožmberského majetku po Petru Vokovi. Většinu posledních měsíců svého života pak strávil právě na hradě Zvíkov na Písecku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazil autobus s autem, deset zraněných

20.08.2018 08:08 Praha - V pražských Střešovicích se dnes ráno srazil autobus s osobním autem, zranění utrpělo deset…

Na Olomoucku hoří les, zasahuje šest jednotek hasičů

19.08.2018 18:45 Olomouc - Hasiče na Olomoucku během dneška zaměstnaly dva rozsáhlejší požáry lesního porostu.

V Zubří hořel bytový dům, lidé se nadýchali zplodin

19.08.2018 10:50 Vsetín - Celkem 20 lidí bylo v sobotu večer evakuováno kvůli požáru v instalační šachtě bytového…

Zemřel starosta dobrovolných hasičů Karel Richter

19.08.2018 09:43 Praha - V sobotu náhle zemřel dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter, bylo mu 67 let…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama