"Černí, bílí - spojme síly!" V Praze se protestovalo proti diskriminaci Romů

Praha - Zhruba 150 lidí dnes v Praze protestovalo proti násilí a diskriminaci vůči romské komunitě v Česku, Itálii a na Ukrajině. Akce, která se koná v devíti evropských zemích, je zároveň připomínkou likvidace takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Romové, ilustrační fotografie

Protestu se zúčastnili lidé z Brna, Ostravy i dalších českých měst. Z Letenské pláně v doprovodu policistů došli před ukrajinské velvyslanectví. Před ambasádou přečetli prohlášení připomínající násilné činy vůči Romům, které se letos staly na Ukrajině, a represivní kroky italské vlády.

Cestou k ambasádě i před ní lidé skandovali hesla: "Černí, bílí - spojme síly!", "Stop vraždám na Ukrajině!" nebo "Opre Roma!" (Vzhůru Romové). Řečníci, mezi nimiž byl slovenský sociolog Fedor Gál, v projevech varovali před fašizací společnosti v celé Evropě a vyzývali k soudržnosti a k zapojení Romů do veřejného života.

Chargé d'affaires ukrajinské ambasády od demonstrantů převzal jejich manifest. Ujistil je, že násilné činy, které zmiňují, budou na Ukrajině vyšetřeny. "Ukrajinská vláda odsuzuje všechny projevy rasismu a xenofobie," dodal. 

Vstupte do diskuze (54)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoda uzavřela pražský okruh, pro zraněné letěl vrtulník

22.08.2018 07:34 Praha - Provoz na pražském okruhu musel být dnes kolem 06:30 na 20. kilometru ve směru na D7…

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hořely lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Přes deset hektarů lesa v úterý hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a stříbrem na Tachovsku.…

Vystěhovat lidi z Horoměřic? Na základní problém se zapomíná, upozornil…

21.08.2018 16:07 Praha - Ústavní soud dnes odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do doby, než kauzu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama