Veterináři zjistili na Tachovsku chorobu "hříběcí"

Tachov - Veterináři na Tachovsku zaznamenali nemoc, která může vést až k úhynu koní, léčí se antibiotiky. Chovatelé by měli být obezřetní zvláště při přesunech koní na výstavy nebo závody.

Přidejte svůj názor

Koně, ilustrační foto

Choroba se běžně státním veterinářům hlásit nemusí. Majitelka koně určeného k prodeji ale nechala provést vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze. "Vyšetření u něj potvrdilo přítomnost původce nákazy. V současné době se čeká na výsledky ze soukromé laboratoře od ostatních z celkem 28 koní," uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).

Veterináři následně nařídili izolaci nakaženého zvířete, zakázali koním z tamní stáje jezdit na výstavy a další hromadné akce. 

Nákaza je bakteriální, vnímavá vůči ní jsou především hříbata a mladí koně. Šíří se kapénkami i nepřímo z kontaminovaného prostředí. "Mezi klinické příznaky patří horečka, výtok z nozder a zvětšení mízních uzlin, které mohou zhnisat. Léčba nemocných zvířat se provádí antibiotiky. Pokud není zahájena včas, hrozí vážné komplikace jako záněty vzdušných vaků, pneumonie atd., které mohou vést k úhynu," uvedli veterináři. Pro člověka choroba není nebezpečná.

"Chovatelé by měli být obezřetní při přesunech koní. Pokud si kupují koně, je třeba znát nákazovou situaci v místě původu. Pokud jedou na závody či výstavu, dopředu by si měli zjistit, jakým způsobem pořadatel kontroluje zdravotní stav koní a jaké jsou jeho zdravotní požadavky," upozornil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazil autobus s autem, deset zraněných

20.08.2018 08:08 Praha - V pražských Střešovicích se dnes ráno srazil autobus s osobním autem, zranění utrpělo deset…

Na Olomoucku hoří les, zasahuje šest jednotek hasičů

19.08.2018 18:45 Olomouc - Hasiče na Olomoucku během dneška zaměstnaly dva rozsáhlejší požáry lesního porostu.

V Zubří hořel bytový dům, lidé se nadýchali zplodin

19.08.2018 10:50 Vsetín - Celkem 20 lidí bylo v sobotu večer evakuováno kvůli požáru v instalační šachtě bytového…

Zemřel starosta dobrovolných hasičů Karel Richter

19.08.2018 09:43 Praha - V sobotu náhle zemřel dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter, bylo mu 67 let…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama