Ortopedové provedli v Brně unikátní operaci. Trvala šest hodin, mladík neskončí na vozíčku

Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli unikátní operaci. Pacientovi kvůli nádoru odstranili část stehenní kosti a místo ní mu dali endoprotézu se speciálním povrchem, díky kterému kost s endoprotézou sroste. Zároveň provedli náhradu kolenního kloubu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Operace je unikátní pro Českou republiku i pro země bývalého evropského východního bloku. Třiadvacetiletý mladík by neměl mít v budoucnu větší omezení v pohybu.

Šestihodinovou operaci lékaři provedli v polovině července. Muži vzali od kolena dvě třetiny stehenní kosti včetně některých měkkých tkání a části svalů. Díky ponechání třetiny kosti zůstal muži kyčelní kloub a bylo potřeba nahradit pouze kloub kolenní. "Snažili jsme se mu zachovat co nejvíce jeho kostí. V opačném případě by měl sešroubovanou půlku nohy a pohyb by byl složitější. Navíc čím méně cizího materiálu v těle je, tím méně může vzniknout problémů a je snadnější i rehabilitace," uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Po odstranění části kosti se nabízela možnost náhrady štěpem, u dlouhých kostí však hrozí odumření původní části, nebo to, že se protéza s kostí nesroste. "Další možností byla dříková endoprotéza, která by se však těžko ve zbytku stehenní kostí zachytila, protože by neměla dostatek kotvení," řekl přednosta I. ortopedické kliniky nemocnice Tomáš Tomáš. Podle něj by se časem kousek stehenní kosti uvolnil, protože je v místě vyvíjený velký tlak.

Proto ortopedi zvolili způsob náhrady endoprotézou se speciálním povrchem, díky kterému kost s endoprotézou sroste. "Je to implantát, který nebyl dosud v České republice použitý," dodala Veselá.

Muž rehabilituje a časem se bude jeho stav zlepšovat. Nelze předpokládat, že by se vrcholově věnoval sportu, ale ani to, že by skončil například na vozíčku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda uzavřela pražský okruh, pro zraněné letěl vrtulník

22.08.2018 09:39 Aktualizováno Praha - Provoz na pražském okruhu musel být dnes kolem 06:30 na 20. kilometru ve směru na D7 na…

Muž udupal partnerku k smrti, pak si šel lehnout. Trest si odpyká,…

22.08.2018 09:16 Brno - Miroslav Opatřil si za surovou vraždu družky v únoru 2017 v Ostravě-Mariánských Horách…

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hořely lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Přes deset hektarů lesa v úterý hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a stříbrem na Tachovsku.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama