V Praze se zřítil kus budovy, pod sutinami jsou stále živí lidé

Praha - V Mikulandské ulici v centru Prahy se dnes zřítila část budovy. Spadlý strop o rozměrech pět krát deset metrů zavalil několik lidí. Tři osoby se podařilo zachránit. Psi opakovaně potvrdili, že by se pod sutinami mohli nacházet živí lidé. Na místě zůstává jedna posádka záchranné služby, původně jich tam bylo šest.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

V Mikulandské ulici v Praze se zřítila část budovy, trosky pohřbily několik lidí

Stav jednoho z vyproštěných je velmi vážný a záchranáři ho museli uvést do umělého spánku. Stav dvou dalších dělníků je středně těžký. 

"Ze všech informací, které máme, vyplývá, že pod sutinami jsou dělníci, kteří tam pracovali. Snažíme se dělat všechno pro to, abychom je vyprostili co nejdříve," uvedl velitel zásahu Oldřich Klegr. Všichni tři psi kynologické služby podle něho označili místo jako takzvaně pozitivní. Hasiči ale nevědí, kolik dělníků v budově bylo.

"Tři osoby již byly zachráněny, po dalších hasiči pátrají," uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. V troskách mohou být podle něj až čtyři lidé, záchranáři mluví o zřejmě dvou pohřešovaných.

Hasiči na místo vyslali sací bagr, který odsává sutiny, aby se místo vyčistilo. Na místě je podle mluvčího policie i psycholog, statik, inspekce práce a lidé z báňské služby. Záchranná služba aktivovala traumaplán určený pro mimořádné situace s větším počtem raněných, na místo poslala speciální vůz Atego a další dvě posádky. Ve 12:40 byl traumaplán ukončen. 

Zásah je obtížný, protože budova může spadnout. Hasiči ji stabilizují ve spolupráci s Báňskou záchrannou službou, statikem a lezeckou skupinou. Povolali také dva sací bagry, které mají odsávat suť. "Bohužel tam nejsou jenom sutiny, ale také trámy, látky, plechy, kusy betonu, které musíme rozbíjet," řekl Klegr. Při zásahu se střídá asi 40 hasičů, přímo v místě neštěstí jich ale může být najednou jen zhruba šest až sedm.

V budově, v níž se zřítilo patro, bývala základní škola. Po přestavbě se má objekt změnit na zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

Příčina neštěstí se bude zjišťovat až poté, co bude zjištěno, jestli se v budově ještě někdo nachází. Podle Metrostavu, který rekonstrukci budovy provádí, nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce. 

Na místo se dostavila primátorka Adriana Krnáčová, která vnímá jako zásadní roli památkářů v této věci. "Je potřebné prověřit roli projektantů, roli zejména památkářů Národního památkového ústavu," řekla.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hoří lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku hoří na třech místech les. Na dvou místech…

Vystěhovat lidi z Horoměřic? Na základní problém se zapomíná, upozornil…

21.08.2018 16:07 Praha - Ústavní soud dnes odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do doby, než kauzu…

Alkohol dětem? Policie chystá rozsáhlé kontroly, vtrhne do barů i heren

21.08.2018 15:30 Praha - Policie plánuje rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama