Automechanik dostal vězení za popojíždění s vozy v servisu, ÚS se ho zastal

Brno - Ústavní soud (ÚS) zrušil verdikt nad automechanikem, který dostal osm měsíců vězení za porušení zákazu řízení. V uzavřeném areálu autoservisu při opravách přemisťoval auta na vzdálenost deseti či 15 metrů. Muž si trest již odpykal, mohl by žádat odškodnění.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie

Základem celé kauzy je starší trest zákazu řízení. Kvůli vyšetřování podezření z další trestné činnosti, které se neprokázalo, sledovali policisté autoservis kamerami. Zjistili, že v letech 2015 a 2016 muž nejméně 28krát usedl na jednu až tři minuty za volant.

Obvodní soud pro Prahu 5 v tom spatřoval porušení zákazu řízení, a tedy trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. Podle ústavních soudců ale justice dostatečně nepřihlédla ke specifickým okolnostem. 

"Stěžovatel nepoužíval předmětná vozidla pro potřebu sebe nebo někoho jiného (nebo něco) někam přemístit, nýbrž pouze vykonával činnost automechanika, kterou jako takovou zakázanou neměl," stojí v nálezu soudce zpravodaje Ludvíka Davida. Připomněl, že k řemeslné živosti spočívající v opravách silničních vozidel mechanik ani nepotřeboval řidičské oprávnění.

"Klient v této chvíli již ve výkonu trestu není, neboť již musel vykonat celý uložený trest odnětí svobody v rozsahu celkem osm měsíců (propuštěn byl minulý rok v červenci), přičemž nebyl podmíněně propuštěn ani po vykonání poloviny trestu, i když pro to splnil všechny podmínky," sdělil advokát stěžovatele Robert Plicka.

Obžalobu by měl znovu projednat Obvodní soud pro Prahu 5. Bude při svém dalším rozhodování vázán právním názorem ÚS. Plicka pokládá zproštění za velmi pravděpodobné. "I když nezákonné omezení svobody člověka a pobyt ve vězení je těžko napravitelný prostřednictvím finančního odškodnění, ale může zmírnit dopady takto nezákonného postupu státu," uvedl advokát.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poškozená budova v centru Prahy se bortí, na hasiče spadla další část…

18.07.2018 00:05 Aktualizováno Praha - Hasiči už odstranili asi 70 procent suti z domu v Mikulandské ulici v centru Prahy, kde se…

Hasiči likvidovali požár u Pravčické brány. Turisté chtěli opékat buřty,…

17.07.2018 19:45 Aktualizováno Děčín - Hasiči dnes devět hodin zápolili s požárem nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku.…

Biopark Štít dostatečně nezajistil klec proti útěku šelem, majitel dostal…

17.07.2018 19:16 Aktualizováno Klamoš - Státní veterinární správa (SVS) při dnešní kontrole zjistila, že Biopark Štít u obce…

Zřícení části domu v Praze? Památkáři odpovědnost odmítli, výrok Krnáčové…

17.07.2018 17:51 Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) odmítá odpovědnost za pád stropů v domě v Mikulandské ulici.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama