Automechanik dostal vězení za popojíždění s vozy v servisu, ÚS se ho zastal

Brno - Ústavní soud (ÚS) zrušil verdikt nad automechanikem, který dostal osm měsíců vězení za porušení zákazu řízení. V uzavřeném areálu autoservisu při opravách přemisťoval auta na vzdálenost deseti či 15 metrů. Muž si trest již odpykal, mohl by žádat odškodnění.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie

Základem celé kauzy je starší trest zákazu řízení. Kvůli vyšetřování podezření z další trestné činnosti, které se neprokázalo, sledovali policisté autoservis kamerami. Zjistili, že v letech 2015 a 2016 muž nejméně 28krát usedl na jednu až tři minuty za volant.

Obvodní soud pro Prahu 5 v tom spatřoval porušení zákazu řízení, a tedy trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. Podle ústavních soudců ale justice dostatečně nepřihlédla ke specifickým okolnostem. 

"Stěžovatel nepoužíval předmětná vozidla pro potřebu sebe nebo někoho jiného (nebo něco) někam přemístit, nýbrž pouze vykonával činnost automechanika, kterou jako takovou zakázanou neměl," stojí v nálezu soudce zpravodaje Ludvíka Davida. Připomněl, že k řemeslné živosti spočívající v opravách silničních vozidel mechanik ani nepotřeboval řidičské oprávnění.

"Klient v této chvíli již ve výkonu trestu není, neboť již musel vykonat celý uložený trest odnětí svobody v rozsahu celkem osm měsíců (propuštěn byl minulý rok v červenci), přičemž nebyl podmíněně propuštěn ani po vykonání poloviny trestu, i když pro to splnil všechny podmínky," sdělil advokát stěžovatele Robert Plicka.

Obžalobu by měl znovu projednat Obvodní soud pro Prahu 5. Bude při svém dalším rozhodování vázán právním názorem ÚS. Plicka pokládá zproštění za velmi pravděpodobné. "I když nezákonné omezení svobody člověka a pobyt ve vězení je těžko napravitelný prostřednictvím finančního odškodnění, ale může zmírnit dopady takto nezákonného postupu státu," uvedl advokát.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor na bylinný čaj z Tesca. Potravináři v něm objevili dva druhy…

16.07.2018 17:27 Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před bylinným porcovaném čaji s…

Na Bruntálsku zemřel osmnáctiletý mladík, převrátil s ním traktor

16.07.2018 17:19 Bruntál - V Býkově na Bruntálsku dnes při nehodě traktoru s valníkem zemřel osmnáctiletý mladík.…

Vrtání kolene, pálení letlampou. Žalobkyně žádá za vraždu Říhy přísné…

16.07.2018 16:54 Aktualizováno Liberec - Pro tři muže obžalované z vraždy Martina Říhy, která se měla stát před 15 lety, požaduje…

Tragická nehoda v Olomouci míří k soudu. Opilý řidič dle žaloby zabil dvě…

16.07.2018 16:39 Olomouc - V případu tragické nehody v Olomouci, při které na konci března zemřely dvě děti, byl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama