Nemůžete si dovolit advokáta? Od července se rozšíří bezplatná právní pomoc

Praha - Od července se rozšíří státem hrazená právní pomoc chudým lidem. Nárok na ni vznikne, jestliže průměrný měsíční příjem dotyčného nepřesáhne půl roku před podáním žádosti trojnásobek životního minima.

Přidejte svůj názor

soudy

Bezplatná právní pomoc je trojího typu. Zaprvé krátká informativní právní porada s advokátem, zadruhé poskytování právních služeb ze strany advokáta - tedy zastupování v řízení před soudem či správním orgánem, nebo například sepsání listiny. Do třetice jde o právní pomoc cizincům v detenčních zařízeních.

Místopředseda České advokátní komory (ČAK) Robert Němec uvedl, že ačkoliv právo na bezplatnou právní pomoc zaručuje Listina základních práv a svobod, státem dosud nebylo zcela naplněno a roli státu suplovala ČAK. 

Nyní přebere náklady stát. Podle dřívějších odhadů jej rozšíření bezplatné právní pomoci vyjde ročně zhruba na 34 milionů korun. Za právní služby nemajetným bude stát advokátům platit podle advokátního tarifu, podle návrhu ministerstva spravedlnosti sníženého o 20 procent. Za právní porady dostanou rádci 150 korun, což Němec označil za symbolickou částku.

ČAK povede od počátku července neveřejný seznam žadatelů o poskytnutí právní služby, což mohou být fyzické osoby i firmy. Žádost musí být podle zákona odůvodněna "příjmovými a majetkovými poměry". Další podmínkou je, že žadatele ve věci nezastupuje další advokát.

Konkrétní advokáty bude ČAK žadatelům vybírat primárně ze seznamu těch, kteří s poskytováním bezplatné právní pomoci vyslovili souhlas. Aktuálně jich na seznamu figuruje několik stovek. Hlavními kritérii pro výběr právníka bude bydliště žadatele, nebo místo, kde mu má advokát právní službu poskytnout - tedy například sídlo soudu či věznice.

Žádosti o právní porady se budou podávat na formuláři sestaveném ministerstvem spravedlnosti. Jeho součástí bude prohlášení o tom, že příjem žadatele nepřesahuje trojnásobek životního minima, které aktuálně pro jednotlivce činí 4310 korun. Za podání žádosti se bude platit stokorunový administrativní poplatek, který komora odpustí mj. držitelům průkazu ZTP, lidem pobírajícím dávky v hmotné nouzi nebo dětem mladším 15 let.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zřícenou budovu v Praze prozkoumával i dron. Je označena za nebezpečnou

18.07.2018 18:30 Praha - Kriminalisté a soudní znalec dnes ohledávali dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž…

Češi soudům nevěří? Klesla důvěra i v ombudsmana a NKÚ

18.07.2018 16:45 Praha - Důvěra veřejnosti v Ústavní soud, veřejného ochránce práv a Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)…

Hrozí další katastrofy? V Praze 1 je téměř procento zchátralých budov

18.07.2018 15:05 Praha - Ze zhruba 4000 budov na území Prahy 1 je jich téměř procento zchátralých. Městská část se v…

Čeští křesťané vyzývají stát, aby pomohl uprchlíkům v Itálii

18.07.2018 15:03 Praha - Vedení Českobratrské církve evangelické vyzvalo stát k pomoci Itálii s uprchlíky. Reagovalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama