Nebezpečná jablka? Jejich vnitřek obsahuje kyanid. Můžete se z něj otrávit?

Praha - Mnoho z nás si jistě dodnes pamatuje na varování našich rodičů nebo babiček před konzumací jadérek z jablek. Tehdy jsme asi jejich varování před možnou otravou nebrali moc vážně, přesto měli z části pravdu. Jablečná jadérka opravdu obsahují vysoce nebezpečný kyanid. Je ale možné se z nich otrávit?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Přesněji řečeno, jablečná jadérka obsahují amygdalin, tedy kyanogenní glykosid. Tato látka je sice uzavřena uvnitř jádra, pokud jej ale člověk rozkrájí nebo rozkouše, do těla se v žaludku uvolní amygdalin, který se přemění na kyanovodík.

Ten je sám o sobě jedovatý, zabrání buňkám vázat na sebe kyslík a to vede ke smrti. Ostatně stejně působí kyanid jako plyn, který používali už Němci během druhé světové války.

Co by se tedy stalo, pokud byste jadérka snědli? Pokud je nerozkoušete, tak vůbec nic. Jejich skořápka je natolik odolná, že se v těle nerozloží. Pokud je naopak překousnete, tak se s největší pravděpodobností také nic nestane. Uvolněné množství je natolik malé, že pro dospělého člověka není nebezpečné.

Museli byste sníst opravdu velké množství těchto jadérek, aby to s vámi nějak zahýbalo. Podle odborníků řádově až několik kilogramů najednou. A to by udělal jen málokdo.

Horší situace je ale u malých dětí. Těm stačí pouhých pár stovek jadérek a mohou se u nich projevit následky otravy. Mnohem více ale hrozí jiné nebezpečí - zácpa.

Pecky a jádra totiž způsobují spíše zácpu než otravu. Přesto ale může jejich úmyslná konzumace otravu vyvolat, a své o tom ví i lékaři. Ti evidují několik desítek případů, kdy se lidé neuváženou konzumací jadérek otrávili.

Není přitom bez zajímavosti, že ačkoliv se v souvislosti s otravou hovoří hlavně o jablcích, amygdalin obsahují i ostatní druhy ovoce. Najdeme jej v peckách třešní, broskví a v mnohých dalších.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Na Plzeňsku hoří lesy. Nejvyšší stupeň pohotovosti, koridor do Německa…

21.08.2018 19:30 Aktualizováno Plzeň - Mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku hoří na třech místech les. Na dvou místech…

Vystěhovat lidi z Horoměřic? Na základní problém se zapomíná, upozornil…

21.08.2018 16:07 Praha - Ústavní soud dnes odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do doby, než kauzu…

Alkohol dětem? Policie chystá rozsáhlé kontroly, vtrhne do barů i heren

21.08.2018 15:30 Praha - Policie plánuje rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama