Hovězí kebab? Inspektoři si posvítili na prodejce a nestačili se divit

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) si posvítila na prodejce kebabu. Kromě kontroly hygieny v provozovnách se zaměřila také na značení nabízených pokrmů. V poslední době zjistila hned dva případy klamání zákazníků – prodejci totiž lhali o druzích masa v kebabu.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

jídlo

Problémy odhalili inspektoři například v Kuřimi. „V provozovně Mitan Enez, Náměstí 1. května v Kuřimi, nabízel provozovatel v jídelním lístku pokrm s názvem „Döner kebab s telecím masem“, ze kterého inspektoři odebrali vzorek k laboratornímu rozboru pro určení druhu masa. Laboratorní analýzy prokázaly, že kromě masa hovězího, zde bylo obsaženo i maso krůtí a kuřecí,“ informoval mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.

Prodejce se podle inspekce dopustil podávání zavádějící informace o potravině a kontroloři mu proto nařídili přeznačit jídlo tak, aby neuváděl zákazníky v omyl.

Pochybení odhalili inspektoři i v Otrokovicích. „V provozovně Ahura kebab, Hálka Pelánová, třída Osvobození 139, v Otrokovicích, byl na nabídkové tabuli a v jídelním lístku nabízen pokrm s názvem „Velký talíř jen maso“, u kterého obsluha spotřebitelům ústně deklarovala, že se jedná o maso hovězí. U odebraného vzorku masa (část pokrmu typu kebab) byla laboratorně prokázána přítomnost hovězí, krůtí a kuřecí bílkoviny, přestože bylo spotřebiteli nabízeno jako maso hovězí,“ uvedl Pospíchal.

Také v tomto případě inspektoři prodejci nařídili aby neprodleně správně označil druh masa a dál neklamal spotřebitele. „S kontrolovanými osobami inspekce zahájení správní řízení o uložení pokuty a bude i nadále pokračovat v kontrolách značení pokrmů v provozovnách společného stravování,“ dodala inspekce.

Před několika dny vyvolal zájem veřejnosti případ z Hradce Králové. V tamním rychlém občerstvení se jídlem přiotrávilo 57 lidí. Podle lékařů za otravou lidí mohl být toxin, který produkuje zlatý stafylokok. Hygienici podle svědectví přiotrávených zákazníků rychlého občerstvení mají podezření, že zdrojem problémů mohly být tortilly.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Takovouhle kritiku Česká televize ještě nezažila. Dalibor Janda řekl od…

20.06.2018 22:11 Aktualizováno Praha - Hudebník a zpěvák Dalibor Janda je silně nespokojený s poměry v České televizi. Lidem proto…

Soud snížil trest útočnému sadistovi. Znásilnil ženu, pak se ji snažil…

20.06.2018 17:37 Praha - Jozef Giňa (55) si za znásilnění a pokus o vraždu ženy (40) v Jablonci nad Nisou odpyká 16…

Jak vypadá ideální rodina dle Čechů?

20.06.2018 15:33 Praha - Tři čtvrtiny Čechů považují za ideální rodinu se dvěma dětmi, podle 35 procent Čechů je…

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

20.06.2018 14:06 Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama