Hovězí kebab? Inspektoři si posvítili na prodejce a nestačili se divit

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) si posvítila na prodejce kebabu. Kromě kontroly hygieny v provozovnách se zaměřila také na značení nabízených pokrmů. V poslední době zjistila hned dva případy klamání zákazníků – prodejci totiž lhali o druzích masa v kebabu.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

jídlo

Problémy odhalili inspektoři například v Kuřimi. „V provozovně Mitan Enez, Náměstí 1. května v Kuřimi, nabízel provozovatel v jídelním lístku pokrm s názvem „Döner kebab s telecím masem“, ze kterého inspektoři odebrali vzorek k laboratornímu rozboru pro určení druhu masa. Laboratorní analýzy prokázaly, že kromě masa hovězího, zde bylo obsaženo i maso krůtí a kuřecí,“ informoval mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.

Prodejce se podle inspekce dopustil podávání zavádějící informace o potravině a kontroloři mu proto nařídili přeznačit jídlo tak, aby neuváděl zákazníky v omyl.

Pochybení odhalili inspektoři i v Otrokovicích. „V provozovně Ahura kebab, Hálka Pelánová, třída Osvobození 139, v Otrokovicích, byl na nabídkové tabuli a v jídelním lístku nabízen pokrm s názvem „Velký talíř jen maso“, u kterého obsluha spotřebitelům ústně deklarovala, že se jedná o maso hovězí. U odebraného vzorku masa (část pokrmu typu kebab) byla laboratorně prokázána přítomnost hovězí, krůtí a kuřecí bílkoviny, přestože bylo spotřebiteli nabízeno jako maso hovězí,“ uvedl Pospíchal.

Také v tomto případě inspektoři prodejci nařídili aby neprodleně správně označil druh masa a dál neklamal spotřebitele. „S kontrolovanými osobami inspekce zahájení správní řízení o uložení pokuty a bude i nadále pokračovat v kontrolách značení pokrmů v provozovnách společného stravování,“ dodala inspekce.

Před několika dny vyvolal zájem veřejnosti případ z Hradce Králové. V tamním rychlém občerstvení se jídlem přiotrávilo 57 lidí. Podle lékařů za otravou lidí mohl být toxin, který produkuje zlatý stafylokok. Hygienici podle svědectví přiotrávených zákazníků rychlého občerstvení mají podezření, že zdrojem problémů mohly být tortilly.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazily tropy. Jak je přežít bez újmy a mít doma příjemně?

19.06.2018 17:54 Teploty budou po mírném ochlazení opět atakovat třicetistupňové hranice, nezaprší a díky tropickým…

ÚS rozsekl spor o alimenty: Soudy musí brát v potaz i vzdálenost mezi…

19.06.2018 16:59 Brno - Ústavní soud zamítl stížnost muže, který požadoval svěření dětí do takzvané střídavé péče.…

Policie zasahuje na pražském magistrátu, politici jdou k výslechu

19.06.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Na pražském magistrátu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu …

Vyšetřování v kauze FAU pokračuje, žalobce zamítl stížnosti

19.06.2018 16:03 Olomouc - Žalobce zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu podezření z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama