3. povodňové stupně zrušeny, nejvíc škody napáchala záplava z Brd

Beroun - Situace na středočeských řekách se po čtvrtečních přívalových deštích uklidňuje, třetí povodňové stupně byly zrušeny. Na několika místech ještě platí druhé stupně, například na říčce Litavce v Čenkově, v Berouně je od dopoledne jen první stupeň čili bdělost. Všechny povodňové stupně už byly odvolány v Zaječově na Berounsku, jedné z vodou nejpostiženějších obcí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Třetího povodňového stupně, tedy ohrožení, dosáhly v noci toky na třech místech, kromě Zaječova také v Obecnici a Trhových Dušníkách na Příbramsku. Před půlnocí byly třetí povodňové stupně pouze dva.

Středočeští hasiči museli ještě dnes dopoledne provést několik zásahů ve spojitosti s povodněmi. "Většinou jde o čerpání vody ze sklepů, stíhají to pokrývat dobrovolné jednotky," řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

"Včera jsme na některých místech odčerpávali vodu, ale pomoc občanům daných obcí organizuje sama obec. Většinou využije dobrovolné hasiče, které také zřizuje. V některých vážnějších případech může požádat o součinnost HZS ČR, ale to je spíše výjimka," uvedla mluvčí celostátního vedení hasičů Nicole Zaoralová.

V Příbrami má vyšší hladinu pouze Litavka, na Příbramském potoku v tuto chvíli žádný povodňový stupeň vyhlášen není, v noci byl potok na prvním stupni, řekla ČTK mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová.

Příbram podle Svobodové poskytla v noci obcím Obecnice, Podlesí a Trhové Dušníky pytle s pískem a plničku. "Během dneška se začnou zjišťovat škody, to vše a další věci budou součástí celkového vyhodnocení uplynulé události. Už teď je však téměř jisté, že největší škody napáchala voda, která přišla z Brd, a následně splachy z luk a polí," dodala Svobodová.

Hasiči měli od večera desítky výjezdů spojených s počasím, před tím, než se začaly zvedat hladiny toků, šlo především o odstraňování spadlých stromů přes silnice, odčerpávání vody ze sklepů rodinných domů nebo čištění ucpaných kanálů. Později v noci hasiči již pomáhali například také s plněním pytlů pískem.

V Berouně dosáhla Litavka druhého stupně povodňové aktivity v 02:10. "Povodňová komise města Beroun vyhlásila proto v 02:15 stav pohotovosti. V kanalizačních šachtách u areálu TJ Lokomotiva Beroun a penzionu pro důchodce byla instalována mobilní čerpadla," uvedla radnice na svém webu. Po 09:00 byl stupeň povodňové aktivity snížen na první.

Během noci pak byla řeka nejvýše na 226 centimetrech, průtok byl 127 krychlových za vteřinu. K ránu začala Litavka ve městě klesat, v 09:30 klesla pod dva metry.

V Zaječově byli večer podle starostky Ireny Nezbedové obyvatelé bydlící poblíž Jalového potoka připraveny na evakuaci, ta ale nakonec nebyla nutná. V obci byly rozvodněné dva potoky. V Obecnici voda zaplavila několik desítek budov, hasiči pomáhali s odčerpáváním vody, plnili také pytle pískem, aby zabránili průniku vody do zatím nezasažených domů.

Meteorologové večer vydali pro Příbramsko výstrahu před povodňovým ohrožením s extrémním stupněm nebezpečí. V platnosti byla také pro Rokycansko a okres Plzeň-jih.

Do dnešních 23:00 zůstává výstraha před silnými bouřkami pro Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský kraj, výstraha je platná také pro Vysočinu. Ve středních Čechách se výstraha týká Příbramska, Benešovska a Berounska. Meteorologové ale už nečekají intenzivní deště, podle předpovědi mají dnes srážky ubývat a neděle má už být téměř bez deště.

 Jihočeská říčka Smutná dosáhla dnes dopoledne v obci Rataje na Táborsku druhého povodňového stupně. Výška hladiny tam po čtvrteční bouřce za posledních 30 hodin stoupla o více než 150 centimetrů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Momentálně dosahuje hladina Smutné v Ratajích 214 centimetrů, což je těsně nad hranicí druhého stupně povodňové aktivity.

Jihočeským krajem se ve čtvrtek přehnalo pásmo bouřek a silných srážek. Hasiči kvůli tomu v regionu vyjížděli přibližně k 50 událostem. Šlo převážně o čerpání vody nebo odstraňování popadaných stromů. "Nejvíce událostí bylo na Českobudějovicku, kde jsme jich evidovali přibližně tři desítky," sdělila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Dnešek by měl být z pohledu srážek klidnější. "Očekáváme ještě bouřky, které by se měly vyskytovat především na jihu kraje a v oblasti Novohradských hor, ale zasáhnou patrně celý region. Ovšem výskyt nebude zdaleka tak silný jako ve čtvrtek a v odpoledních hodinách by měl ustávat," řekl Václav Kubišta z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazily tropy. Jak je přežít bez újmy a mít doma příjemně?

19.06.2018 17:54 Teploty budou po mírném ochlazení opět atakovat třicetistupňové hranice, nezaprší a díky tropickým…

ÚS rozsekl spor o alimenty: Soudy musí brát v potaz i vzdálenost mezi…

19.06.2018 16:59 Brno - Ústavní soud zamítl stížnost muže, který požadoval svěření dětí do takzvané střídavé péče.…

Policie zasahuje na pražském magistrátu, politici jdou k výslechu

19.06.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Na pražském magistrátu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu …

Vyšetřování v kauze FAU pokračuje, žalobce zamítl stížnosti

19.06.2018 16:03 Olomouc - Žalobce zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu podezření z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama