Tisíce lidí si dnes připomněly rumburskou vzpouru

Rumburk (Děčínsko) - Rumburk na Děčínsku si dnes celý den připomíná 100. výročí Rumburské vzpoury. Celodenní program, který zahrnoval pietu i pochod městem, vyvrcholil rekonstrukcí vzpoury. V parku v centru města jí přihlížely stovky lidí. Vojenská vzpoura, která vypukla v úterý 21. května 1918 ráno, byla největším protiválečným vystoupením vojáků na českém území za první světové války.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Poprava účastníků Rumburské vzpoury 29. května 1918

Dopolední část odstartovala jízda Legiovlaku. Tisíce lidí pak přilákala rekonstrukce bitvy československých legionářů na Transsibiřské magistrále u Zlatoustu v roce 1918, která se odehrála na nedalekém Dymníku.

Lužické náměstí v centru města patřilo ukázkám historie vojenské, vojenské kluby dorazily v dobových uniformách. Průvod stovek lidí se pak vydal do Parku vzpoury. Scénář k rekonstrukci vzpoury připravil místní pedagog Roman Liščák. "Nedávno jsem slyšel názor, že nejsem patriot rumburský a je to několik let nazpátek a říkali mi, že bych se mohl začít zabývat Rumburskou vzpourou," řekl ČTK Liščák.

Iniciátory a vůdci vzpoury byli většinou bývalí zajatci z Ruska, kteří se v důsledku brestlitevského míru ze zajetí vrátili a které císařství opět zařadilo do armády. Šlo hlavně o reakci na nedostatečné a špatné zásobování, nevyplacené žoldy a šikanu německých důstojníků. Vůdcové vzpoury, třiadvacetiletí František Noha a Stanislav Vodička a o devět let starší Vojtěch Kovář, byli 29. května brzy ráno v Rumburku zastřeleni.

Nácvik scénického ztvárnění trval zhruba dva měsíce. Do rekonstrukce se kromě klubů vojenské historie zapojily i středoškolští studenti. "Není to tak, že bychom tady oslavovali vzpouru nebo vzbouření se proti vojenskému pořádku, oslavujeme hrdiny. A hrdinové se doopravdy vzbouřili z toho důvodu, že měli hlad. Byla to hladová vzpoura. Někteří škarohlídové později říkali, že to byla vzpoura proti vůdčím osobnostem, důstojníkům. Ale prvotní ten poklad, ta jiskra, která byla rozbuškou ke vzpouře, byl hlad," vysvětlil Liščák.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Takovouhle kritiku Česká televize ještě nezažila. Dalibor Janda řekl od…

20.06.2018 22:11 Aktualizováno Praha - Hudebník a zpěvák Dalibor Janda je silně nespokojený s poměry v České televizi. Lidem proto…

Soud snížil trest útočnému sadistovi. Znásilnil ženu, pak se ji snažil…

20.06.2018 17:37 Praha - Jozef Giňa (55) si za znásilnění a pokus o vraždu ženy (40) v Jablonci nad Nisou odpyká 16…

Jak vypadá ideální rodina dle Čechů?

20.06.2018 15:33 Praha - Tři čtvrtiny Čechů považují za ideální rodinu se dvěma dětmi, podle 35 procent Čechů je…

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

20.06.2018 14:06 Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama