Praha založí akciovou společnost Prague City Tourism

Praha - Praha přemění svou příspěvkovou organizaci Prague City Tourism (PCT, dříve Pražská informační služba) na akciovou společnost. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Důvodem je zlepšit hospodaření PCT a zvýšit mzdy zaměstnanců. Nová firma vznikne letos k 1. červenci a základní jmění bude 50 milionů Kč. Původní organizace zanikne do července příštího roku. PCT se stará o turistický ruch a od města dostává ročně asi 30 milionů a další peníze vydělává sama.

Přidejte svůj názor

Praha

"Současná PCT je marketingovou organizací s encyklopedickou znalostí Prahy. V budoucnu by ale bylo potřeba, aby byla spíš manažerem cestovního ruchu a servisní organizací pro tuto oblast," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Transformace má ušetřit městu podle Wolfa až deset milionů korun ročně. Společnost si navíc na sebe vydělá a nebude potřebovat příspěvky od města. Peníze bude mít mimo jiné z provozu věže Staroměstské radnice a v budoucnu také bludiště a rozhledny na Petříně. Další výhodou je možnost zvýšit platy zaměstnanců. Firma má nabrat odborníky se zkušenostmi ze zahraničí.

Zjednodušit se mají výběrová řízení, kdy si Praha u PCT bude moci v rámci tzv. zadávání zakázek in-house objednat potřebné služby.

PCT bude akciovou společností ve veřejném zájmu. Fungovat bude podle německého modelu. Dozorčí rada bude pětičlenná a bude jmenovat a odvolávat tříčlenné představenstvo. Valnou hromadou bude pražská rada.

Nemovitosti firma vlastnit nebude. Ty zůstanou majetkem města a PCT je bude mít propachtovány. Základní kapitál bude rozdělen na 50.000 kusů kmenových akcí o jmenovité hodnotě akcie 1000 korun. Všechny budou cennými papíry na jméno. Náklady transformace budou necelých půl milionu korun.

V materiálu, který dnes zastupitelé projednali, jsou nastíněny dvě varianty hospodaření PCT v příštím roce. V obou dvou má skončit se ziskem 3,3 milionu korun. V návrzích je ve výnosech počítáno s nejvyšší částkou ze vstupného do památek, a to přes 150 milionů Kč.

Přeměnu společnosti kritizoval opoziční zastupitel Ivan Mikoláš (Piráti). Podle něj je možné problematické části fungování PCT řešit jinak. Zároveň kritizoval materiál předložený zastupitelům, ve kterém mu chyběly některé dokumenty. Piráti neúspěšně navrhli materiál přepracovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli smrti muže pod zřícenou domovní zdí v Radlicích policie obvinila osm…

16.08.2018 18:09 Praha - Při zřícení stěny domu pražské ulici Na Neklance letos v dubnu zemřel¨v jeden muž. Kvůli…

V Česku přibývá případů rakoviny kůže, varují hygienici

16.08.2018 18:05 Praha . Blahodárné sluneční paprsky, které jsou nezbytné pro život, dnes představují také hrozbu.…

Ruský student Ševcov chce po Česku 1,3 milionu. Nikdo přesně neví, za co

16.08.2018 15:49 Praha - Ruský anarchista Igor Ševcov požaduje od českého státu odškodné 1,3 milionu korun, mimo…

Byt v Brně obsadili netopýři, majitelka na ně zavolala strážníky

16.08.2018 15:15 Brno - Do bytu seniorky (87) v nejvyšším patře paneláku v Brně-Králově Poli se dostalo přes 160…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama