Projekt Sentinel má pomoct zaměstnávat postižené i znevýhodněné

Brno - Pomoct sociálnímu podnikání má za cíl projekt Sentinel, který podporuje Evropská unie. V šesti zemích včetně ČR na něj dala na tři roky dohromady pro všechny státy 50 milionů korun. ČTK to řekl ředitel Ústavu sociálních inovací Jiří Daneš. Odborníci za peníze poradí firmám, jak zaměstnávat zdravotně postižené nebo sociálně vyloučené lidi nebo jim pomohou při uskutečnění jejich nápadů pro zlepšení života postižených.

Přidejte svůj názor

práce

Podle místopředsedy představenstva Komory sociálních pracovníků Marka Juhy je v České republice kolem 200 sociálních podniků, které zaměstnávají kromě jiných pracovníků i sociálně znevýhodněné například z ústavů, vězení a podobně, ale také dávají prostor k uplatnění zdravotně postiženým. Kromě toho je až 2000 dílen s chráněnými místy pro zdravotně postižené.

Daneš uvedl, že zájemci mohou žádat pomoc při přípravě plánu, vzdělávání zaměstnanců, u marketingu, ale i při hledání financí. "Dosud jsme měli přípravovou část, reálný rozjezd podpory bude v září letošního roku. Výsledkem bude, že pomůžeme novým nápadům, aby se realizovaly," řekl.

Jedním z nápadů může být obdoba motocyklu nebo kola pro vozíčkáře nazvaná Bikedoo. Spolu s vozíčkem vytvoří pro handicapovaného sedačku s řídítky a motorem, díky čemuž se může dotyčný lépe pohybovat. Vynálezce Martin Dolinský dnes novinářům řekl, že projekt je teprve ve formě testování a přístroj používá jeden člověk. V budoucnu chce vyhodnotit zájem, pořizovací cena se bude pohybovat od 100.000 do 200.000 korun.

Kromě České republiky podporuje Evropská unie projekt také v Německu, Slovinsku, Maďarsku, Itálii a Polsku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotační čachry v ROP Střední Morava? Deset obžalovaných, milionové škody

20.08.2018 10:16 Zlín - Zlínská pobočka brněnského krajského zastupitelství podala obžalobu na deset osob kvůli…

Zapnuté dětské chůvičky způsobily poplach v Praze, 70 evakuovaných

20.08.2018 10:11 Praha - Okolí pošty v Kafkově ulici v Praze 6 bylo dnes dopoledne zhruba na hodinu evakuováno,…

V Praze se srazil autobus s autem, 11 zraněných

20.08.2018 08:33 Aktualizováno Praha - V pražských Střešovicích se dnes ráno srazil autobus s osobním autem, zranění utrpělo 11…

Na Olomoucku hoří les, zasahuje šest jednotek hasičů

19.08.2018 18:45 Olomouc - Hasiče na Olomoucku během dneška zaměstnaly dva rozsáhlejší požáry lesního porostu.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama