Plánování vražd z poza mříží? Lékař Barták mluví o spiknutí, prý se opil vodkou

Liberec - Lékař Jaroslav Barták dnes u soudu v Liberci zopakoval, že ve věznici nechystal žádnou trestnou činnost. Obžalovaný je z plánování tří vražd a vydírání, za což mu hrozí 15 až 20 let, případně výjimečný trest. Krajský soud se kauzou dnes začal zabývat potřetí, líčení bude pokračovat 28. června výslechy dalších svědků.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Věznice

Předchozí odsuzující rozsudek zrušil Nejvyšší soud, který měl výhrady k hodnocení důkazů. Liberecký soud se musí v novém procesu více zabývat okolnostmi vzniku tajných nahrávek z vězení i duševním stavem Bartáka. Už dříve byl Barták potrestán 12 lety vězení za sexuální obtěžování asistentek, na čemž se po zásahu Nejvyššího soudu nic nemění.

Podle obžaloby plánoval Barták vraždy a vydírání na podzim 2013 ve vazební věznici v Liberci. Vraždy tří lidí podle spisu osnoval ze msty za předchozí odsouzení a vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun, jež hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku. Zajistit to měl spoluvězeň Miloš Levko, který ale místo toho vše oznámil. Barták od počátku tvrdí, že je nevinný. "Je to spiknutí způsobené Levkem a bývalou kaplankou," řekl dnes u soudu. Zopakoval, že šlo o běžné vězeňské debaty a svá slova nemyslel vážně. Dodal, že tak mluvil pod vlivem alkoholu, kupoval si vodku od Levka, litr za 1000 korun.

Klíčovými důkazy byly videonahrávky, které Levko při debatách s Bartákem pořídil. Lékař si myslí, že ho chtěl spoluvězeň nahrávkami vydírat, a když viděl, že neuspěje, předal je policii. Stále se neví, jak se záznamové zařízení do věznice dostalo. Levko to odmítá prozradit. Jeho nevlastní pětadvacetiletá dcera dnes u soudu řekla, že se na tom podílela. Levko jí tehdy tvrdil, že policie o tom ví. "Nevím, zda to byly jeho výmysly, či to tak bylo," uvedla u soudu. Žena byla tehdy na návštěvě Levka ve věznici v Liberci, krátce poté ji telefonicky kontaktoval neznámý muž a předal jí balíček s hodinkami se záznamovým zařízením. Žena tvrdí, že na základě Levkových instrukcí balíček předala kaplance. Jak se později dostaly hodinky z věznice, žena neví.

Bývalá kaplanka dnes u soudu popřela, že by do věznice něco pronesla a od mladé ženy prý nic nepřevzala. "Nejsem si vědoma toho, že by mi předala nějaký balíček," řekla. Rozpor ve výpovědích si nedokázala vysvětlit. "Já to slyším poprvé. Nevím, co bych k tomu řekla," dodala. Poukázala na to, že do věznice pokaždé procházela rentgenovým rámem. Kvůli rozporu ve výpovědích si je soud zřejmě předvolá ještě jednou společně.

U soudu dnes také zaznělo, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřovala, zda se na předání hodinek do věznice podílela policie. Podle závěrů ze spisu čtených u soudu, ale nic takového nezjistila. Při rekognici na inspekci nevlastní Levkova dcera z 28 lidí označila dva muže, kteří jí mohli balíček z hodinkami tehdy předat. Ani u jednoho si ale nebyla jistá a ani jeden z nich nebyl policista. U soudu měl dnes vypovídat i Levko, ale odmítl to.

Vynesení rozsudku předpokládá předsedkyně senátu Eva Drahotová na podzim. "Spis budeme znovu posílat znalcům, kteří vyšetřovali duševní stav obžalovaného," uvedla. Soud si zřejmě na základě informací ve spisu inspekce předvolá i další svědky.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli smrti muže pod zřícenou domovní zdí v Radlicích policie obvinila osm…

16.08.2018 18:09 Praha - Při zřícení stěny domu pražské ulici Na Neklance letos v dubnu zemřel¨v jeden muž. Kvůli…

V Česku přibývá případů rakoviny kůže, varují hygienici

16.08.2018 18:05 Praha . Blahodárné sluneční paprsky, které jsou nezbytné pro život, dnes představují také hrozbu.…

Ruský student Ševcov chce po Česku 1,3 milionu. Nikdo přesně neví, za co

16.08.2018 15:49 Praha - Ruský anarchista Igor Ševcov požaduje od českého státu odškodné 1,3 milionu korun, mimo…

Byt v Brně obsadili netopýři, majitelka na ně zavolala strážníky

16.08.2018 15:15 Brno - Do bytu seniorky (87) v nejvyšším patře paneláku v Brně-Králově Poli se dostalo přes 160…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama