Na Mladoboleslavsku se toulá vlk, zachytila ho fotopast

Benátky nad Jizerou - V rezervaci pro zubry a divoké koně u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku se objevil vlk. Zachytila ho fotopast. Podle odborníků mohlo jít o partnerku vlka sraženého začátkem měsíce na dálnici D10 u Brodců, sdělil dnes ČTK ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Přidejte svůj názor

Zoo Bratislava, Vlk evropský

Fotopasti zvíře zachytily 11. dubna časně ráno, a to jak při příchodu do rezervace, tak později uvnitř. Nikdy předtím ani poté se vlk na záznamu neobjevil. "Nelze tedy vyloučit, že pouze prošel a v oblasti bývalého vojenského prostoru se již nenachází. Za dva týdny uplynulé od záznamu mohl snadno urazit desítky, nebo dokonce stovky kilometrů," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Pokud jde skutečně o vlka z Kokořínska, znamená to, že alespoň jednomu zvířeti se podařilo překonat dálnici. Kokořínsko, kde žije vlčí smečka od roku 2015, je vzdálené 40 kilometrů. Takovou dálku vlk urazí za noc. Skutečnost, že se vlci objevili v ostrůvku přírody uvnitř rozsáhlých ploch intenzivní zemědělské krajiny Polabí a Pojizeří podle ochranářů naznačuje, že je čas opravit zažitou představu, že vlci k delším přesunům vyžadují souvislé lesnaté koridory. "Migraci omezuje spíše zástavba a frekventované komunikace, nikoliv absence lesů v krajině," uvedl Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd. Nyní se přitom vlk objevil v místech, která se nacházejí jen 30 kilometrů od předměstí Prahy.

V bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou bylo už loni prokázáno rozmnožení šakala obecného, vůbec poprvé mimo Balkán a Dunajskou nížinu. Místní ani návštěvníci rezervace se podle ekologů nemusejí ničeho obávat. "Určitě by to nemělo vyvolat žádnou hysterickou reakci. Ale lidé by určitě na procházce neměli nechávat své psy pobíhající na volno, jako se to nyní bohužel často děje," uvedl starosta honebního společenstva Staré Benátky Karel Bendl.

Podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františka Pelce se vlci objevují v různých částech Česka a šíří se fámy, že jsou do přírody vysazováni. Jde však o přirozené šíření jedinců ze sousedního Saska či Polska. "Mýtus o plachém zvířeti, které ke svému životu potřebuje panenskou přírodu a obrovské liduprázdné oblasti, je opravdu jen mýtus. Vlk je zvědavé zvíře a je normální, že se může pohybovat i ve dne v okolí lidských stavení či dopravních prostředků," upozornil Pelc.

Celá rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru má kolem 160 hektarů. Mezi Benátkami a Milovicemi žijí dvě stáda divokých koní, stádo zubrů a stádo zpětně šlechtěných praturů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotační čachry v ROP Střední Morava? Deset obžalovaných, milionové škody

20.08.2018 10:16 Zlín - Zlínská pobočka brněnského krajského zastupitelství podala obžalobu na deset osob kvůli…

Zapnuté dětské chůvičky způsobily poplach v Praze, 70 evakuovaných

20.08.2018 10:11 Praha - Okolí pošty v Kafkově ulici v Praze 6 bylo dnes dopoledne zhruba na hodinu evakuováno,…

V Praze se srazil autobus s autem, 11 zraněných

20.08.2018 08:33 Aktualizováno Praha - V pražských Střešovicích se dnes ráno srazil autobus s osobním autem, zranění utrpělo 11…

Na Olomoucku hoří les, zasahuje šest jednotek hasičů

19.08.2018 18:45 Olomouc - Hasiče na Olomoucku během dneška zaměstnaly dva rozsáhlejší požáry lesního porostu.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama