Z ubytovny v Brně musí odejít 100 lidí, včetně malých dětí. Do kauzy se vložil Hollan

Brno - Z ubytovny v Šámalově ulici v Brně má do začátku května odejít zhruba stovka lidí včetně malých dětí. Město pro ně zajišťuje náhradní ubytování v objektu na Červeném kopci a v budově v Železniční ulici. ČTK to dnes řekl primátorův náměstek zodpovědný za sociální oblast Matěj Hollan (Žít Brno). Problém vznikl kvůli dluhům. Majitel ubytovny pronajímá objekt firmě, která dává podnájmy lidem. Podle Hollana sice většina lidí platí firmě, ta však dluží majiteli stovky tisíc korun. Majitel proto už ubytovnu v prostorách nechce.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

O problému informovala Mladá fronta Dnes, podle které společnost Graystone dluží na nájemném majitelské firmě ZB Real 600.000 korun a dalších 100.000 korun na elektřině. Kvůli tomu dodavatel na nějaký čas elektřinu odpojil. Zástupci ZB Real MfD řekli, že firma platila vždy několik měsíců, potom neplatila nebo hradila jen část nájmu. Jednatel Graystone Martin Studený listu řekl, že dluhy vznikly kvůli tomu, že klienti neplatili za ubytování.

Podle Hollana platila většina lidí, nemůže to říct ale zaručeně o všech. "Víme o mnoha lidech, kteří platí, ale nevíme to o všech. Kdyby nájemce chtěl od podnájemců, aby mu peníze dávali, může si je přesměrovat přímo od úřadu práce," uvedl Hollan. Obdobně peníze z dávek pobírá i magistrát u projektu Rapid Re-housing, v němž poskytl byty 50 rodinám v nouzi.

Hollan upozornil na to, že v ubytovně žijí lidé v hrozných podmínkách. "Ubytovna je strašná. Lidé se budou muset v příštích dnech vystěhovat, protože majitel to tam nechce a má na to právo. Zajišťujeme jim ubytování na Červeném kopci v areálu spadajícím pod Nemocnici Milosrdných bratří a v budově na Železniční ulici, u které se zvažovala oprava. Není to ale finální řešení," řekl Hollan.

Město nyní jedná se všemi stranami včetně energetické společnosti, aby lidé mohli zůstat v ubytovně do 4. května a fungovala jim i elektřina. Do té doby je podle zastupitele Martina Freunda (Žít Brno) Brno schopné připravit objekty jak na Červeném kopci, tak především v Železniční ulici, kde je více než desítka pokojů. Na Červeném kopci je jich zhruba polovina. Vystěhování se týká 16 vícečlenných rodin.

Podle Hollana bude situace s ubytovnami nyní mnohem horší. "Byznys s chudobou se přestává vyplácet," poznamenal náměstek. Město řeší v posledních letech už několikátý problém s možným vystěhováním lidí na ulici, naposledy to bylo v ubytovně na ulici Markéty Kuncové.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli smrti muže pod zřícenou domovní zdí v Radlicích policie obvinila osm…

16.08.2018 18:09 Praha - Při zřícení stěny domu pražské ulici Na Neklance letos v dubnu zemřel¨v jeden muž. Kvůli…

V Česku přibývá případů rakoviny kůže, varují hygienici

16.08.2018 18:05 Praha . Blahodárné sluneční paprsky, které jsou nezbytné pro život, dnes představují také hrozbu.…

Ruský student Ševcov chce po Česku 1,3 milionu. Nikdo přesně neví, za co

16.08.2018 15:49 Praha - Ruský anarchista Igor Ševcov požaduje od českého státu odškodné 1,3 milionu korun, mimo…

Byt v Brně obsadili netopýři, majitelka na ně zavolala strážníky

16.08.2018 15:15 Brno - Do bytu seniorky (87) v nejvyšším patře paneláku v Brně-Králově Poli se dostalo přes 160…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama