Minorité prohráli soudní spor o knihu, zabavili ji komunisté během Akce K

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost řádu minoritů ve sporu s Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích. Minorité se neúspěšně domáhali vrácení mnoha stovek starých knih zabavených v roce 1950 při Akci K, nezákonné likvidaci klášterů a mužských řeholních řádů, která se odehrála v komunistickém Československu v dubnu 1950. ČTK to zjistila z usnesení v soudní databázi.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Podle pravomocného verdiktu jihočeských soudů nelze knihy odvezené z českokrumlovského kláštera s dostatečnou jistotou identifikovat, proto nebylo možné nároku minoritů na jejich vrácení vyhovět. Dovolání řádu odmítl loni Nejvyšší soud.

Minorité v ústavní stížnosti poukazovali například na to, že nedostali dostatečnou lhůtu k označení konkrétních knih a že evidenční nedostatky na straně knihovny, respektive státu, nelze přičítat k tíži řádu. Minorité nesouhlasili ani s tvrzením Nejvyššího soudu, že nedostatečně vymezili důvody dovolání, což se stalo důvodem k jeho odmítnutí.

Podle ústavních soudců ale Nejvyšší soud postupoval správně, když se dovoláním vůbec věcně nezabýval. Minorité totiž podle ÚS výslovně neuvedli žádnou otázku hmotného nebo procesního práva, kterou dosud justice neřešila nebo která by měla být řešena jinak.

ÚS ve stručném usnesení také konstatoval, že jihočeské soudy se případem pečlivě zabývaly a jejich rozhodnutí jsou řádně odůvodněná. Vzhledem k tomu, že neexistuje seznam knih odebraných při Akci K, nelze svazky vydat.

"Navíc nelze přehlédnout, že se Česká republika finančně vyrovnala s Církví římskokatolickou, aby zmírnila následky některých majetkových křivd spáchaných komunistickým režimem, přičemž stěžovatelka (Provincie Řádu minoritů v ČR) byla do církevních restitucí zahrnuta," stojí v usnesení, které připravoval soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

"Je nepochybné, že klášter byl při akci K přepaden, ale není zřejmé, které věci byly z něho odvezeny. Neexistuje k tomuto datu seznam. Řád měl v knihovně nepořádek, poslední katalog jeho knih je z roku 1829. Z některých svazků zbyly k dubnu 1950 jen hřbety okousané od myší," uvedl loni podle Mladé fronty Dnes předseda odvolacího senátu Krajského soudu v Českách Budějovicích František Kolář. Minorité rozsudek označili za novou křivdu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Přerovsku havaroval vyhlídkový balon

15.07.2018 10:31 Přerov - Dodávku elektrického proudu do dvou obcí přerušila v pátek večer havárie horkovzdušného…

Na festivalu na Vysočině přejel vláček pětiletého chlapce, zemřel

14.07.2018 20:08 Zvole nad Pernštejnem (Žďársko) - Pětiletý chlapec zemřel dnes na festivalu v areálu Šiklův mlýn u…

V Nedakonicích se potopila loď, všichni se zachránili

14.07.2018 10:29 Nedakonice (Uherskohradišťsko) - V plavební komoře na Baťově kanále v Nedakonicích u Uherského…

V Praze unikal plyn, hasiči evakuovali asi 80 lidí

14.07.2018 09:29 Praha - Na pražském sídlišti Jižní Město dnes večer unikal plyn. Hasiči spolu s policisty…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama