Soud musí znovu řešit případ Edbusy, ze zablokovaného účtu zmizelo 100 milionů

Brno - Městský soud v Brně bude muset znovu řešit případ vyvádění peněz ze společnosti Edbusy, odvolací soud část rozsudku zrušil a věc vrátil k dořešení zpět. ČTK to dnes řekla mluvčí městského soudu Petra Hovorková. Ze zablokovaného účtu obžalovaní vyvedli podle spisu necelých 100 milionů Kč. Vinu popírají, hrozí jim až osm let vězení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy

Na podzim 2016 poslal městský soud za legalizaci výnosu z trestné činnosti na sedm let do vězení Michala Vavříka, Dušan Chaloupka dostal tříletý trest podmíněně odložený na dva roky. Soud zároveň zprostil obžaloby Luďka Kučeru. K samostatnému projednávání soud vyloučil trestní řízení se čtvrtým obžalovaným, Viktorem Sedláčkem, a to kvůli vyčkání na rozhodnutí jiného soudu v související věci. Rozsudek nebyl pravomocný, na místě se mimo jiné odvolal i státní zástupce. Odvoláními se krajský soud zabýval letos v lednu.

"V uvedené věci bylo Krajským soudem v Brně ohledně obžalovaného Chaloupky rozhodnuto tak, že se napadený rozsudek zrušuje a nově se rozhoduje tak, že se obžalovanému ukládá trest odnětí svobody v trvání 18 měsíců, kdy se výkon trestu podmíněně odkládá na zkušební dobu v trvání dvou let," uvedla Hovorková. Soud muži dále uložil trest propadnutí věci, a to finanční hotovosti ve výši 500.000 korun. Tato část rozsudku je pravomocná.

Odvolací soud zároveň zrušil části rozsudku týkající se Michala Kučery a Luďka Vavříka, městský soud se jimi bude znovu zabývat. Jednání je nařízeno na 16. května.

Podle státního zástupce Michala Galáta na sebe obžalovaní převedli bezmála 100 milionů korun ze zablokovaného účtu Edbusy u rakouské banky Oberbank poté, co zinscenovali arbitráž. Peníze přitom byly určeny na odškodnění poškozených klientů Edbusy.

V souvislosti se společností Edbusy byli v roce 2012 pravomocně odsouzeni dva členové jejího vedení pro podvod a neoprávněné podnikání. Vrchní soud v Olomouci jim uložil 8,5 a osm let vězení. Nabízeli sice výhodné úvěry, každý klient však musel předem uhradit zálohovou platbu. Edbusy platby přijala, její představitelé si ale prý byli dobře vědomi toho, že svým závazkům nebudou schopni dostát. Od 11.500 poškozených vylákali zhruba 553 milionů korun.

V Oberbank policisté v roce 2014 zajistili 93 milionů korun údajně ze zkrachovalé Edbusy, hotovost odpovídala zmizelé částce. Podle banky ale policisté nezajistili hotovost z účtu Edbusy, ale peníze jiných vkladatelů. Nezákonnost postupu policie v roce 2015 potvrdil i Ústavní soud.

Témata: Edbusy | soudy | banky | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Přerovsku havaroval vyhlídkový balon

15.07.2018 10:31 Přerov - Dodávku elektrického proudu do dvou obcí přerušila v pátek večer havárie horkovzdušného…

Na festivalu na Vysočině přejel vláček pětiletého chlapce, zemřel

14.07.2018 20:08 Zvole nad Pernštejnem (Žďársko) - Pětiletý chlapec zemřel dnes na festivalu v areálu Šiklův mlýn u…

V Nedakonicích se potopila loď, všichni se zachránili

14.07.2018 10:29 Nedakonice (Uherskohradišťsko) - V plavební komoře na Baťově kanále v Nedakonicích u Uherského…

V Praze unikal plyn, hasiči evakuovali asi 80 lidí

14.07.2018 09:29 Praha - Na pražském sídlišti Jižní Město dnes večer unikal plyn. Hasiči spolu s policisty…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama