Sklep domu v Říčanech ukrýval poklad, schovávali ho před Žižkou

Říčany (u Prahy) - Ve sklepní chodbě jednoho z domů na říčanském náměstí byly ukryty středověké mince. Majitelé domu poklad objevili v 90. letech a letos v březnu ho předali muzeu k odbornému zpracování, které potrvá několik měsíců.

Přidejte svůj názor

Jan Žižka z Trocnova

V keramické nádobě s pokličkou bylo 348 stříbrných mincí. "Nález výrazně přispěje k poznání nejstarších dějin města Říčany," uvedl v tiskové zprávě to dnes uvedl historik Oblastního muzea Praha-východ Martin Hůrka. Mince se stanou součástí archeologické sbírky muzea. Pokud se potvrdí, že jde o groše z přelomu 14. a 15. století, bude podle muzea možné hledat vztah pokladu s obdobím husitských válek v letech 1419 až 1434, které vypukly po smrti Václava IV. Říčanský hrad roku 1420 několik dní dobývala Žižkova vojska.

Odborníci dosud stanovili téměř 40 grošů Václava IV., k nimž přibyly čtyři groše jeho otce Karla IV. Jiný typ mincí než pražské groše dosud identifikován nebyl. "Pro ztotožnění většiny mincí s obdobím vlády Václava IV. (1378-1419) hovoří i špatný stav ražby většiny kusů, který je pro dané období typický," uvedl Hůrka. Ražba je často nedoražená nebo excentrická.

Gotický sklep, v němž byly mince nalezeny, má podobu pozvolna klesající chodby s valenou klenbou postavenou z místní břidlice. Ze stejného kamene byl postaven i 300 metrů vzdálený říčanský hrad. Sklep je podle muzea v Říčanech nejstarší a není vyloučeno, že jeho vznik sahá až k počátkům města kolem přelomu 13. a 14. století.

Martin Škába z rodiny nálezce objev připisuje svému otci a jeho zálibě v budování nových a čištění starých sklepů pod říčanským domem. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poškozená budova v centru Prahy se bortí, na hasiče spadla další část…

17.07.2018 19:58 Praha - Při záchranných pracích v domě v Mikulandské ulici v centru Prahy spadla dnes večer na…

Hasiči likvidovali požár u Pravčické brány. Turisté chtěli opékat buřty,…

17.07.2018 19:45 Aktualizováno Děčín - Hasiči dnes devět hodin zápolili s požárem nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku.…

Biopark Štít dostatečně nezajistil klec proti útěku šelem, majitel dostal…

17.07.2018 19:16 Aktualizováno Klamoš - Státní veterinární správa (SVS) při dnešní kontrole zjistila, že Biopark Štít u obce…

Zřícení části domu v Praze? Památkáři odpovědnost odmítli, výrok Krnáčové…

17.07.2018 17:51 Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) odmítá odpovědnost za pád stropů v domě v Mikulandské ulici.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama