Vrchní soud potvrdil Krejčířovi 15 let za zločiny spáchané v ČR

Praha - Vrchní soud v Praze zamítl odvolání Radovana Krejčíře. Souhrnný trest 15 let vězení včetně pětiletého zákazu činnosti ve statutárních orgánech firem je tak pravomocný. Kauza přesto ale ještě nejspíš nekončí, jak naznačila advokátka.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Radovan Krejčíř, foto: Lisa Skinner

Odvolací senát odmítl argument Krejčířovy obhájkyně, že by se věc měla projednávat až v přítomnosti jejího klienta. To, že je muž nyní za mřížemi v Jihoafrické republice, je podle soudu přímým důsledkem toho, že v roce 2005 utekl českým policistům při domovní prohlídce své vily.

Současný přístup Krejčíře je podle předsedy odvolacího senátu Martina Zelenky zcela účelový. "Proces jeho vydání není uzavřen a je to běh na dlouhý čas," uvedl soudce. Upozornil také na to, že Krejčířovu extradici do ČR komplikují další čtyři trestní řízení, která proti muži vede JAR mimo jiné pro vraždu a pro přípravu útěku z vězení.

Podle aktuálního rozsudku Krejčíř vytvořil fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava v hodnotě zhruba tří miliard korun vůči státnímu podniku Čepro. Peníze následně vymáhal soudně. Chtěl také uložit v sídle Tukového průmyslu falešné švýcarské franky a podplatit některého z celníků, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu a následně s penězi uprchl. Tak by firmě vznikla vůči státu dvoumiliardová pohledávka. Celníka se poté Krejčíř chystal zavraždit.

Do Krejčířova souhrnného 15letého trestu jsou započítána i jeho dřívější odsouzení v ČR za půlmiliardový daňový únik a další trestné činy.

Právnička Karolína Babáková trvá na tom, že trestná činnost nebyla Krejčířovi prokázána. "To si musí rozhodnout klient. Ale jak ho znám, tak samozřejmě bude bojovat dál, takže podáme dovolání," odpověděla Babáková na otázku, jestli bude v kauze podnikat nějaké další kroky.

Podnikatel je nyní za mřížemi v Jihoafrické republice, kde si odpykává 35 let vězení za obchodování s drogami a pokus o vraždu. V Česku je stíhán jako uprchlý, vrchní soud odvolání projednal v jeho nepřítomnosti.

Jihoafrický soud nedávno nepravomocně rozhodl o tom, že Krejčíře lze vydat do Česka. V takovém případě by podnikatel mohl žádat, aby soudy o jeho českých kauzách rozhodovaly znovu v jeho přítomnosti. Podle vrchního soudu je však extradiční řízení ještě během na dlouhou trať. Babáková si myslí, že šance na Krejčířovo vydání do ČR je "poměrně vysoká". "V minulosti jihoafrické soudy rozhodovaly jinak, v současné době rozhodly tak, že vydání přípustné je. A v podstatě není důvod, proč by si teď ministerstvo spravedlnosti nedomluvilo konkrétní podmínky vydání," podotkla.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli smrti muže pod zřícenou domovní zdí v Radlicích policie obvinila osm…

16.08.2018 18:09 Praha - Při zřícení stěny domu pražské ulici Na Neklance letos v dubnu zemřel¨v jeden muž. Kvůli…

V Česku přibývá případů rakoviny kůže, varují hygienici

16.08.2018 18:05 Praha . Blahodárné sluneční paprsky, které jsou nezbytné pro život, dnes představují také hrozbu.…

Ruský student Ševcov chce po Česku 1,3 milionu. Nikdo přesně neví, za co

16.08.2018 15:49 Praha - Ruský anarchista Igor Ševcov požaduje od českého státu odškodné 1,3 milionu korun, mimo…

Byt v Brně obsadili netopýři, majitelka na ně zavolala strážníky

16.08.2018 15:15 Brno - Do bytu seniorky (87) v nejvyšším patře paneláku v Brně-Králově Poli se dostalo přes 160…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama