Příčina smrtící exploze v kralupské chemičce? Je zde první hypotéza

Kralupy nad Vltavou - Přesná příčina dnešního výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou ještě není známa. Podle prvních informací tragédii předcházelo čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty a zřejmě nebyl dodržen technologický postup. Rafinérie byla před dnešní tragédií v režimu útlumu před plánovanou odstávkou, která měla začít příští týden.

Přidejte svůj názor

výbuch chemičky v Kralupech (22.3.2018)

Starosta Kralup Petr Holeček zdůraznil, že šlo o lokální neštěstí a další nebezpečí nehrozí. Exploze si vyžádala šest obětí na životech a dvě zranění.

Jeden ze zraněných má popáleniny druhého stupně zhruba na deseti procentech povrchu těla a druhý devastující poranění obličeje, uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Vinohradská nemocnice v Praze po explozi v Kralupech aktivovala takzvaný traumaplán, který počítá s příjmem většího počtu pacientů. Ještě před polednem ho mohla odvolat.

Lukáš Hodík z krizového řízení města na radničních facebookových stránkách uvedl, že při čištění prázdné nádrže pravděpodobně nebyl dodržen technologický postup. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Svobody příčina neštěstí zatím není známa. "Vyšetřovatel je na místě chvíli. Myslím si, že přesnou příčinu dnes ani znát nebudeme. Každopádně žádný další výbuch nebo požár nehrozí," uvedl Svoboda.

Společnost Unipetrol uvedla, že exploze se ozvala v jedné ze skladovacích nádrží v kralupské rafinerii a nedoprovázel ji požár. Zástupkyně mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jana Jandová řekla, že podle informací integrovaného záchranného systému neunikly nebezpečné látky do vzduchu ani do vody, na místě proto nebyli zástupci její organizace.

Unipetrol už dříve uvedl, že rafinerii v Kralupech čeká od 27. března do 9. května nejrozsáhlejší odstávka v její historii. Dodal, že v areálu bude pracovat vedle 350 zaměstnanců dalších 1500 pracovníků externích firem a celkové náklady dosáhnou 1,1 miliardy korun. Část zaměstnanců externích firem byla v areálu již dnes. Mluvčí nepotvrdil neoficiální informace, že mezi oběťmi nejsou zaměstnanci z Kralup, ale nejspíš zahraniční pracovníci, pravděpodobně z Polska.

Neštěstí v Kralupech je jedním z nejtragičtějších výbuchů v průmyslových objektech v České republice od 60. let a druhou nejtragičtější explozí v Česku za posledních 30 let. Soustrast rodinám obětí dnes na twitteru vyjádřila řada politiků včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se zřítil kus budovy, pod sutinami jsou stále živí lidé

17.07.2018 16:52 Aktualizováno Praha - V Mikulandské ulici v centru Prahy se dnes zřítila část budovy. Spadlý strop o rozměrech…

Zabíjení tygrů v Zooparku Bašť? V kauze byli obviněni tři lidé

17.07.2018 16:18 Česká Lípa - Kvůli podezření z neoprávněného nakládání se zvířaty zasahovali v pondělí celníci a…

Tragický pád dítěte z vlaku míří ke krajskému soudu, odvolaly se obě strany

17.07.2018 15:41 Olomouc - Vlakvedoucí Jarmila Soukupová a průvodčí Jana Stejskalová, které v kauze tragického…

Hasiči likvidují požár u Pravčické brány. Turisté chtěli opékat buřty, od…

17.07.2018 14:49 Aktualizováno Děčín - Hasiči likvidují požár nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku. Kvůli nepřístupnému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama