O Rathovi je dávno rozhodnuto? Stíhají ho za politické postoje, tvrdí obhájci

Praha - Roman Jelínek a Adam Černý, obhájci Davida Ratha, dnes přednesli závěrečnou řeč. Bývalý středočeský hejtman je podle nich stíhán v korupční kauze kvůli svým politickým postojům. Pro odsouzení bývalého vrcholného politika prý nejsou důkazy, a proto by měl být zproštěn obžaloby.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

David Rath, bývalý středočeský hejtman

Jelínek dnes dokončil svojí zhruba pětihodinovou závěrečnou řeč, ve které uvedl, že Rath nepřijímal úplatky a neprokázalo se, že by věděl o manipulování tendrů. Podle něj obžaloba neprokázala, ke komu měly úplatky směřovat a jejich předávání pouze dovozuje, jelikož nebyly nasazeny odposlechy v místech, kde se to mělo stát. "Vina obviněných je dovozována z nepřímých důkazů, které netvoří ucelenou soustavu," podotkl Jelínek.

Advokát zopakoval námitky, které se týkají průběhu trestního řízení. Míní například, že o kauze rozhodovali žalobci a soudy, kterým to nepříslušelo. Pořízené odposlechy považuje za nezákonně pořízené důkazy. Podle Černého je Rathova kauza nespravedlivým procesem, ke kterému vedly politické postoje tehdejšího významného opozičního poslance a úspěšného hejtmana.

Řízení s Rathem podle jeho právníků dlouhodobě ovlivňují vrcholní politici země, kteří se ke kauze od jejího vypuknutí v roce 2012 vyjadřují. Jmenovali například prezidenta Miloše Zemana, který Ratha označil za zloděje. Právníci argumentují tím, že zakázky popsané v obžalobě se uskutečnily podle zákona a nevznikla při nich nikomu škoda.

Jelínek upozornil, že případný zprošťující rozsudek může způsobit miliardové škody, jelikož by se mohli obžalovaní a firmy uvedené v obžalobě domáhat vysokého odškodnění od státu. Propadla by se také důvěra v policii a justici. "Podle mého názoru o vině Davida Ratha rozhodla skupina policistů a státních zástupců, kteří vedli trestní řízení mimo mantinely trestního řádu," řekl Jelínek. Dodal, že o vině je podle něj jasno od konce roku 2011, kdy padlo trestní oznámení, které celou kauzu rozjelo.

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poškozená budova v centru Prahy se bortí, na hasiče spadla další část…

17.07.2018 19:58 Praha - Při záchranných pracích v domě v Mikulandské ulici v centru Prahy spadla dnes večer na…

Hasiči likvidovali požár u Pravčické brány. Turisté chtěli opékat buřty,…

17.07.2018 19:45 Aktualizováno Děčín - Hasiči dnes devět hodin zápolili s požárem nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku.…

Biopark Štít dostatečně nezajistil klec proti útěku šelem, majitel dostal…

17.07.2018 19:16 Aktualizováno Klamoš - Státní veterinární správa (SVS) při dnešní kontrole zjistila, že Biopark Štít u obce…

Zřícení části domu v Praze? Památkáři odpovědnost odmítli, výrok Krnáčové…

17.07.2018 17:51 Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) odmítá odpovědnost za pád stropů v domě v Mikulandské ulici.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama