Prostějov by mohl mít první stolpersteiny, kameny zmizelých obětí holokaustu

Prostějov - Prostějov uvažuje o umístění prvních kamenů zmizelých, které v Česku a řadě dalších zemí připomínají oběti holokaustu. Takzvané stolpersteiny je třeba objednat přímo u výrobce v Německu, v Prostějově by mohly být umístěny příští rok.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Stolpersteine

Stolpersteine je dlažební kostka o velikosti deset krát deset centimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky na jejím povrchu. Kostky jsou zapracovány do dlažby chodníků obvykle před domem, v němž lidé bydleli před nástupem do transportu.

Například v Olomouci je již přes 200 kamenů zmizelých, jsou také v Třebíči, Kroměříži, Plzni či Praze. Po celé Evropě je jich několik desítek tisíc.

V Prostějově, kde žila ještě před druhou světovou válkou početná židovská komunita, nenaleznete zatím takový kámen ani jeden, je uvedeno v dnes zveřejněné zprávě na webových stránkách spolku Hanácký Jeruzalém.

"Přihlásili se však první zájemci, jeden z nich je z našeho města. Ten by rád umístil na vlastní náklady první Stolperstein. Podali jsme proto na prostějovskou radnici žádost o umístění kamenů, čekáme v tuto chvíli na vyjádření," uvedl předseda spolku Michal Šmucr. 

Podle spolku bylo těžké určit, komu budou první kameny věnovány. Vybrána byla nakonec nejmladší obyvatelka domu, čtyřletá Ruth Brennerová, která byla zavražděna v Malém Trostinci v roce 1942 společně se svými dvěma sestrami a matkou.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se zřítil kus budovy, pod sutinami jsou stále živí lidé

17.07.2018 16:52 Aktualizováno Praha - V Mikulandské ulici v centru Prahy se dnes zřítila část budovy. Spadlý strop o rozměrech…

Zabíjení tygrů v Zooparku Bašť? V kauze byli obviněni tři lidé

17.07.2018 16:18 Česká Lípa - Kvůli podezření z neoprávněného nakládání se zvířaty zasahovali v pondělí celníci a…

Tragický pád dítěte z vlaku míří ke krajskému soudu, odvolaly se obě strany

17.07.2018 15:41 Olomouc - Vlakvedoucí Jarmila Soukupová a průvodčí Jana Stejskalová, které v kauze tragického…

Hasiči likvidují požár u Pravčické brány. Turisté chtěli opékat buřty, od…

17.07.2018 14:49 Aktualizováno Děčín - Hasiči likvidují požár nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku. Kvůli nepřístupnému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama