Invalidní žena roky bojuje se státem o důchod. Zastal se jí až Ústavní soud

Brno - Ústavní soudci dnes vyhověli stížnosti vážně nemocné ženy. Jejím letitým sporem o přiznání důchodu se musí znovu zabývat Nejvyšší správní soud (NSS).

Přidejte svůj názor

Důchdoci, ilustrační fotografie

Žena narozená v roce 1970 má astma, skoliózu páteře, lehkou mentální retardaci a komplikovanou chronickou úzkostně depresivní poruchu.

Českou správu sociálního zabezpečení požádala o přiznání invalidního důchodu od 16. července 2001 s tím, že už tehdy byla plně invalidní.

Vzhledem k tomu, že jí úřad invalidní důchod od daného data nepřiznal, obrátila se s žalobou na správní soudy. Krajský soud v Ostravě žalobě nevyhověl, jeho rozsudek však zrušil NSS s tím, že posudek komise, ze kterého krajský soud vycházel, byl nepřesvědčivý a neúplný.

Krajský soud si tedy vyžádal několik dalších doplňujících podkladů a ztotožnil se s názorem komise, podle které je žena invalidní až od 20. ledna 2011.

Podle ženiny ústavní stížnosti justice provedla pouze formalistické hodnocení důkazů a nezabývala se jejím skutečným stavem. Ústavní soudci dali ženě za pravdu. Konstatovali, že justice skutečně vycházela jen ze zjevně nedostatečných a rozporných vyjádření posudkové komise. Přitom bylo možné vyžádat znalecký posudek. "Krajským soudem přijatý skutkový názor o datu vzniku invalidity stěžovatelky je tak založen na nedostatečném dokazování," uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková. Chybu nenapravil ani NSS. Nyní bude rozhodovat znovu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se po 15 letech narodila čtyřčata

18.06.2018 19:24 Praha - V porodnici Fakultní nemocnice v Motole se před týdnem narodila čtyřčata, tři holčičky a…

U Hradce Králové chytili uprchlého klokana, na svobodě hopkal 11 dní

18.06.2018 16:29 Hradec Králové - Klokan, který 5. června utekl svému majiteli z obce Divec nedaleko Hradce Králové,…

Vražda 14leté dívky v Doubici: Obžalovaný u soudu nečekaně změnil výpověď

18.06.2018 15:42 Aktualizováno Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem dnes začal projednávat kauzu loňské vraždy 14leté…

Šabatová obdržela Řád čestné legie. Francie ocenila její boj za Romy,…

18.06.2018 14:07 Praha - Ombudsmanka Anna Šabatová obdržela nejvyšší francouzské vyznamenání - Řád čestné legie.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama