V kauze Zadeh začal soud přehrávat odposlechy ze sledování

Brno - Krajský soud v Brně dnes začal v daňové kauze podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha přehrávat policejní odposlechy. Od loňského září vyslýchá svědky, zatím jich bylo asi deset. Dalších sedm až osm desítek svědků ještě bude následovat. Íránci s českým občanstvím a jeho 14 společníkům hrozí až 13 let vězení.

Přidejte svůj názor

soudy

Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je 2,5 miliardy korun. V této kauze je Zadeh stíhaný na svobodě díky kauci 150 milionů korun, kterou zaplatil na začátku roku 2016. Od prosince 2016 je ale Zadeh znovu ve vazbě v přidružené kauze, a to kvůli ovlivňování svědka.

Hlavní líčení začalo na jaře 2016, do léta 2017 soud vyslechl všechny obžalované, v září přistoupil k výslechu svědků. Obžaloba jich podle státního zástupce Aleše Sosíka navrhla vyslechnout asi tři desítky, obhajoba podle něj trvá na výslechu všech, kteří vypovídali v přípravném řízení, celkem jde asi o 90 lidí. Není však vyloučeno, že strany budou navrhovat další výslechy.

Dnes u soudu zazněly i první z odposlechů, soud se jimi bude zabývat ve chvílích, kdy výslech některého ze svědků skončí neplánovaně dříve. V dnešním odposlechu z března 2013 obžalovaní podnikatelé Daniel Rudzan a Petr Moštěk v kanceláři mimo jiné řešili zásah celníků ve společnosti Ecoll Invest, firma nezaplatila asi 1,5 miliardy na celní dani.

"Pamatuji si na to, staly se události, které těžce zasáhly do našich životů, že skončila společnost Ecoll. Měli jsme obavy, co se stalo, jak to, že zmizela tak obrovská částka. S tou firmou jsme byli majetkově a obchodně provázáni," uvedl Rudzan. Moštěk se nevyjádřil. Oba už dříve popřeli, že by měli cokoli společného s miliardovými daňovými úniky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Takovouhle kritiku Česká televize ještě nezažila. Dalibor Janda řekl od…

20.06.2018 22:11 Aktualizováno Praha - Hudebník a zpěvák Dalibor Janda je silně nespokojený s poměry v České televizi. Lidem proto…

Soud snížil trest útočnému sadistovi. Znásilnil ženu, pak se ji snažil…

20.06.2018 17:37 Praha - Jozef Giňa (55) si za znásilnění a pokus o vraždu ženy (40) v Jablonci nad Nisou odpyká 16…

Jak vypadá ideální rodina dle Čechů?

20.06.2018 15:33 Praha - Tři čtvrtiny Čechů považují za ideální rodinu se dvěma dětmi, podle 35 procent Čechů je…

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

20.06.2018 14:06 Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama