Vražda v pražském lesoparku? Obviněný varhaník se hájí nutnou obranou

Praha - Varhaník Jiří Čipera (53) podle obžaloby předloni zastřelil kolemjdoucího v lesoparku v pražských Košířích. Hrozí mu až 18 let vězení. Dnes se u soudu hájil, v jeho výpovědích jsou však značné rozpory.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

V případě teroristického útoku je důležité se soustředit a najít únikovou cestu

Incident v zeleni mezi ulicemi Pod Kavalírkou a Nad Kavalírkou se stal kolem půlnoci z 21. na 22. října 2016. Čipera se podle obžaloby dostal do konfliktu s 25letým mužem a nakonec na něj nejméně jednou vystřelil. Tělo ráno objevili svědci, policie zpočátku neznala totožnost mrtvého. Po jeho smrti ho totiž další pachatel okradl.

"Podle mého názoru se o vraždu nejedná, ale jednalo se o nutnou obranu," uvedl dnes u pražského městského soudu Čipera, který je stíhaný na svobodě.

S manželkou podle svých slov šel v předvečer události navečeřet do restaurace a že se jim po jídle udělalo špatně. Při cestě parkem se prý rozdělili a jeho někdo udeřil do hlavy tak, že ztratil vědomí. "Od té chvíle jsou moje vzpomínky útržkovité," poznamenal.

Když se probral, ležel prý na zemi a čelil kopům a úderům. Viděl "obrys hromotluka", útočníci podle něj mohli být i dva. "Pravděpodobně" prý vystřelil, ale nepamatuje si to. Nechtěl nikoho zasáhnout a střílel "směrem od křiku". Na dotaz soudkyně Denisy Durdíkové, jak to může vědět, když si na střelbu nevzpomíná, zopakoval, že si toho moc nepamatuje. Po výstřelu "útok ustal" a Čipera odešel domů.

Hudebník soudu popsal, že legálně drženou zbraň nahmatal v kapse až v okamžiku napadení. Při policejní rekonstrukci přitom uváděl, že do parku vstupoval už s pistolí v ruce a že ji dřív nosíval při venčení psa. Skutečnost, že u sebe zbraň našel, jej podle aktuální verze obhajoby překvapila. Sportovní střelbě se totiž už dlouhodobě nevěnuje a zbraně uchovává v trezoru, odkud je vyndává jen jednou za pět let kvůli policejní kontrole. Naposledy je předložil policii v létě 2016, tedy několik měsíců před incidentem. Zbrojní pas mu tehdy prodloužili do roku 2026.

Státní zástupkyně tvrdí, že Čipera byl při cestě parkem "v přesně nezjištěné míře" ovlivněn alkoholem. Obžalovaný odmítl, že by byl po návštěvě restaurace opilý. Trvá na tom, že se mu nebylo dobře z jídla. Jít do lesoparku se prý bál. "Znásilnili tam před dvěma lety paní, scházejí se tam bezdomovci, je tam cítit marihuana a jsou tam různá individua," řekl. Jeho ženě ale prý bylo natolik zle, že raději zvolili cestu špatně osvětlenou zelení než rušnějšími ulicemi.

Policie dříve uvedla, že Čipera se po činu pokusil upravit zbraň tak, aby znemožnil její dohledání. Muž dnes připustil, že pistoli "projel vytěrákem", jinak s ní prý nic dalšího nedělal.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Takovouhle kritiku Česká televize ještě nezažila. Dalibor Janda řekl od…

20.06.2018 22:11 Aktualizováno Praha - Hudebník a zpěvák Dalibor Janda je silně nespokojený s poměry v České televizi. Lidem proto…

Soud snížil trest útočnému sadistovi. Znásilnil ženu, pak se ji snažil…

20.06.2018 17:37 Praha - Jozef Giňa (55) si za znásilnění a pokus o vraždu ženy (40) v Jablonci nad Nisou odpyká 16…

Jak vypadá ideální rodina dle Čechů?

20.06.2018 15:33 Praha - Tři čtvrtiny Čechů považují za ideální rodinu se dvěma dětmi, podle 35 procent Čechů je…

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

20.06.2018 14:06 Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama