Soudce Elischer byl obviněn ze tří trestných činů

Praha - Soudce Ivan Elischer, který byl zadržen dnes ráno mimo budovu pražského vrchního soudu, je obviněn ze tří trestných činů. Jde o zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a nadržování.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie

Orgán, který stíhání proti soudci zahájí, o tom musí vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu. Předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš dnes odpoledne vyrozumění od pražského městského státního zastupitelství obdržel. Obsahovalo informace o činech, z nichž policie soudce Elischera viní. "Jakým způsobem se jich měl dopustit, mi nebylo sděleno," dodal Bureš.

Již dříve uvedl, že pokud by bylo provinění soudce závažné, navrhne jeho dočasné zproštění z funkce. Později ale sdělil, že to neudělá, jelikož to již ministrovi spravedlnosti Robertovi Pelikánovi (ANO) navrhli státní zástupci, kteří se kauzou zabývají. Obviněného soudce může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění pobírá soudce polovinu svého platu.

Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes potvrdil, že Miloš Zeman vyslovil souhlas se stíháním soudce.

Soudce Elischer na pražském vrchním soudu působí od roku 2013. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruska Butinová byla před pěti lety v Praze, prohlédla si i střelnici

20.07.2018 14:32 Praha - Ruska Maria Butinová (29), kterou zadržely úřady v USA, byla před pěti lety v Praze.…

Lidé neměli šanci? Nejhorší katastrofa v Česku ovlivnila celou Evropu

20.07.2018 13:01 Aktualizováno Nejhorší přehradní katastrofa v dějinách českých zemí, která na dlouho ovlivnila vývoj sypaných…

Lijáky v Beskydech zeslábly, hladiny řek se vracejí k normálu

20.07.2018 12:06 Ostrava - Hladiny řek v Moravskoslezském kraji se po vydatných lijácích vracejí k normálu. První…

Zvrhlík dostal šest let vězení. Jeho gang zneužil desítky dětí, pořídil…

20.07.2018 11:52 Hradec Králové - Pavel Rohel si má odsedět šest let za výrobu a distribuci dětské pornografie.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama