Řev prodavačky a řinčení skla. Soud rozplétá přepadení zlatnictví v Uherském Hradišti

Zlín - Krajský soud ve Zlíně začal projednávat případ loupežného přepadení klenotnictví v U. Hradišti ze září 2015. Žalobce z něj viní 29letého Martina Skalického a 42letého Miloše Zezulu z Hodonínska. Hrozí jim pět až 12 let vězení. Šperky za více než 1,2 milionu Kč se útočníkům díky zásahu dvou kolemjdoucích, kteří utrpěli těžká zranění, odnést nepodařilo. Skalický vinu odmítá, Zezula písemně požádal o jednání soudu v nepřítomnosti, přičemž odmítl vypovídat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Loupež v Hradební ulici se stala 8. září 2015 před polednem. Pachatelé ke klenotnictví přijeli na motocyklu. Jeden měl pistoli. "Do prodejny vstoupili s přilbami a kuklami na hlavách, aby zamezili své identifikaci," uvedl státní zástupce Leo Foltýn.

Prodavačka podle něj mužům nekladla odpor a křičela o pomoc. Pachatelé proto začali do tašky ukládat šperky z vypáčené zásuvky a vitrín. U klenotnictví se však objevili dva kolemjdoucí, kteří se lupiče pokusili zadržet. Jeden z pachatelů na ně vystřelil a jednoho zranil na noze. Druhý kolemjdoucí měl zraněné oko od střepu ze skleněných dveří do prodejny, které lupiči rozbili, když se je svědci pokusili zadržet. Pachatelé podle státního zástupce nechali na místě tašku se šperky, šroubovák a páčidlo a odjeli na motorce.

Skalický u soudu vinu odmítl. "Vůbec nerozumím tomu, jak jsem se sem dostal. Nikdy jsem v klenotnictví v Uherském Hradišti nebyl. S loupeží nemám nic společného," řekl. Do města občas jezdil do akvaparku, jinak ho údajně nezná. Dodal, že motocykl lupičů ani jejich vybavení zachycené na kamerách nepoznává. Obžaloba se opírá především o pachové stopy z místa činu.

Z výpovědi jednoho z mužů, kteří chtěli lupiče zadržet, vyplývá, že viděl dvojici vejít v přilbách dovnitř, odkud se začal ozývat křik a řinčení skla. Neúspěšně se pokusil zavolat telefonem policii, poté zahlédl neznámého muže, který držel dveře do klenotnictví. Menší z lupičů, řidič, podle něj dveře prokopl, druhý pachatel je poté rozbil páčidlem. "Vyšší na nás namířil pistoli, muž vedle mně říkal, že nevidí. Šli jsme do boku a uvolnili jsme ty dveře," řekl.

Z prodejny podle něj vyšel vyšší z lupičů a poté menší s taškou na rameni. "Částečně jsem ho zpacifikoval k zemi. Otočil jsem se zády, ozval se výstřel a ten spolujezdec mě střelil do pravé nohy. Bolestí jsem začal padat na koberec. Neustále jsem tašku držel za popruhy, odhodil jsem ji dozadu za sebe. Oni začali utíkat pryč z prodejny," doplnil svědek. Skalický podle něj výškou odpovídá jednomu z pachatelů.

Podle druhého z očitých svědků mohlo přepadení trvat zhruba minutu. Poté, co zaslechl křik, vešel do obchodu a uviděl dva zloděje. "Jeden rozbíjel vitríny a vytahoval to zlato, byl menšího vzrůstu, tak jsem si říkal, že bych si na něj troufl. Začal sahat pod bundu, tak jsem dostal strach, že vytáhne nějakou zbraň. Tak jsem šel ven a napadlo mě podržet dveře," řekl muž. I on připustil, že je výška Skalického podobná jako u pachatele.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Takovouhle kritiku Česká televize ještě nezažila. Dalibor Janda řekl od…

20.06.2018 22:11 Aktualizováno Praha - Hudebník a zpěvák Dalibor Janda je silně nespokojený s poměry v České televizi. Lidem proto…

Soud snížil trest útočnému sadistovi. Znásilnil ženu, pak se ji snažil…

20.06.2018 17:37 Praha - Jozef Giňa (55) si za znásilnění a pokus o vraždu ženy (40) v Jablonci nad Nisou odpyká 16…

Jak vypadá ideální rodina dle Čechů?

20.06.2018 15:33 Praha - Tři čtvrtiny Čechů považují za ideální rodinu se dvěma dětmi, podle 35 procent Čechů je…

Soud vyhověl žalobci, v kauze nelegálního lihu zvýšil tresty

20.06.2018 14:06 Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama